Jesteś tutaj

Split payment obowiązkowy od 2019 r.?

Ministerstwo finansów zamierza wprowadzić obowiązkowy split payment. Nie będzie on jednak dotyczył wszystkich branż. Istnieje możliwość wprowadzenia nowego prawa od początku 2019 r., jednak wymagana jest do tego zgoda komisji Europejskiej.

Od 1 lipca obowiązuje dobrowolny mechanizm podzielonej płatności. Resort finansów zamierza jednak od nowego roku wprowadzić split payment w formie obowiązkowej. Nie ma on jednak dotknąć wszystkich branż, tylko wybranych.

Wymagana jest jednak zgoda Komisji Europejskiej na wprowadzenie nowego prawa. Jak zapewniał wiceminister finansów, Paweł Gruza stosowny wniosek został już złożony do Komisji Europejskiej.

Źródło: money.pl

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

1 lipca br. weszły w życie przepisy wdrażające mechanizm podzielonej płatności. Opcja split payment dla firm płacących za produkty lub usługi polega na rozdzielaniu płatności: przelewa się kwotę netto na rachunek rozliczeniowy kontrahenta, natomiast kwotę VAT – na osobny rachunek VAT. Środki gromadzone na tym drugim koncie są niejako zamrożone – firma może z nich regulować zobowiązania związane z VAT-em. Zgodę na ich inne wykorzystanie wydaje naczelnik urzędu skarbowego. W przypadku niektórych firm może to oznaczać problemy z płynnością finansową.

Rząd przyjął wczoraj przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy, która wzmacnia ochronę przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją. Dzięki nowym przepisom tajemnice handlowe, licencyjne, technologiczne czy organizacyjne – stanowiące we współczesnej gospodarce największą wartość – będą w Polsce bardziej bezpieczne.

X