W poznańskiej hali Selgros działa automat, do którego pustych puszek i butelek nie trzeba wkładać po kolei, ale można od razu wrzucić cały ich worek. Maszyna sama policzy puste opakowania i wypłaci kaucję.
Odkąd w Polsce zaczął obowiązywać system kaucyjny, najwięcej narzekań dotyczy kolejek do automatów przyjmujących puste puszki i butelki. Urządzenia skanują wszystkie opakowania po kolei, co zajmuje sporo czasu, bo większość osób oddaje za jednym razem najczęściej cały worek puszek i butelek.
Tej wady nie ma urządzenie, które uruchomiono w poznańskiej hali Selgros przy ul. Zamenhofa 133. Do automatu można wrzucić od razu cały worek puszek i butelek, a automat sam je policzy i wypłaci kaucję o odpowiedniej wartości w postaci bonu na zakupy, ale w punkcie informacji można go też wymienić na gotówkę.
Recyklomat jest czynny w godzinach otwarcia poznańskiego Selgrosu (od poniedziałku do piątku w godzinach od 5:00 do 22:00). Na raz można wrzucić worek zawierający do 100 opakowań, co jest liczbą w zupełności wystarczającą.
Film, na którym pokazano, jak działa recyklomat, wzbudził zachwyt internautów. „Tak powinny wyglądać wszystkie butelkomaty”, “ktoś w końcu pomyślał”, “szybko sprawnie, a nie te wieczne kolejki” – to tylko kilka z komentarzy pod nagraniem.
Oprac. Zenon Kubiak