Do recyklomatu w lubińskim Selgrosie grupa uczniów przy wsparciu innych mieszkańców oddała 39 771 opakowań kaucyjnych, a to wszystko w szczytnym celu – aby zebrać pieniądze potrzebne na leczenie ich szkolnej koleżanki. Wyczyn zgłoszono do Księgi Rekordów Guinnessa.
Judyta to uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 w Lubinie. Podczas rozgrzewki na treningu karate nagle poczuła przeszywający ból w klatce piersiowej. Po przewiezieniu karetką do szpitala jej stan zaczął się gwałtownie pogarszać. Okazało się, że przeszła udar spowodowany bardzo rzadką malformacją naczyniową rdzenia kręgowego. Badania wykazały poważne uszkodzenie w obrębie odcinka piersiowego kręgosłupa, a dziewczynka doznała głębokiego niedowładu kończyn dolnych.
Judyta przeszła skomplikowaną operację, ale by móc wrócić do pełnej sprawności, konieczne jest dalsze leczenie w specjalistycznym ośrodku rehabilitacyjnym. Koszt rehabilitacji wynosi 30 tys. zł miesięcznie, a zatem pół roku leczenia oznacza aż 180 tys. zł, co jest kwotą całkowicie przekraczającą możliwości rodziny nastolatki.
Pomóc Judycie postanowili uczniowie SP nr 9, którzy zorganizowali wielką zbiórkę butelek i puszek z kaucją. W akcję zaangażowali się także rodzice, nauczyciele, uczniowie innych lubińskich szkół i mieszkańcy. W efekcie udało się wrzucić do recyklomatu przy miejscowym sklepie Selgros aż 39 771 opakowań kaucyjnych, co przełożyło się na uzyskanie kwoty 19 885,50 zł, a dodatkowo firma Tomra, odpowiedzialna za odbiór opakowań kaucyjnych, przekazała na leczenie dziewczynki dodatkowe 10 tys. zł.

Wrzucenie do automatu blisko 40 tys. butelek i puszek zajęło w sumie aż 14 godzin. Za niezwykły wyczyn firmy Selgros i Tomra wręczyły SP nr 9 Certyfikat “Bohatera Recyklingu”. Imponującą zbiórkę zgłoszono również do Księgi Rekordów Guinnessa.
– To wyróżnienie jest przede wszystkim sukcesem dla naszych uczniów, którzy połączyli działanie proekologiczne z bezinteresowną pomocą dla Judyty – mówi dyrektor SP nr 9 Krystyna Węgrzyn.
– Ta akcja to dowód, że nasze dzieci potrafią zmieniać świat. Każda butelka, każdy gest, to szansa na lepsze jutro dla Judyty – dodaje Sylwia Śmieszko, opiekunka wolontariatu w szkole.

Oprac. Zenon Kubiak
Źródło: komunikat SP nr 9 w Lubinie, pomagam.pl, Selgros
Fot: Selgros