Przedsiębiorcy wciąż będą musieli wydawać kupującym paragon, ale nie będą mieli obowiązku przechowywania rolek z kas. Klienci będą mogli otrzymywać paragon przez internet – to wszystko zasługa zmian i wprowadzenia kas fiskalnych on-line. Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński – Będziemy starali się ograniczyć koszty dla przedsiębiorców do minimum.
Zmiany wejdą w życie od stycznia 2018r. Jak zapowiada Ministerstwo Rozwoju, mają być one bardzo istotne dla wszystkich – przedsiębiorców, fiskusa i konsumenta. Jak zapewnia wiceminister, właściciel sklepu będzie mógł patrzeć na dane zbiorcze swojego sklepu, porównywać je z innymi sklepami, sprawdzać, jakie grupy klientów gdzie i co kupują, umiejętnie budować programy lojalnościowe. Fiskus będzie miał możliwość kontrolowania na bieżąco danych na temat tego kto odprowadza podatek od sprzedaży i jakiej wysokości, kto nie. Zmiana ma mieć znaczenie również dla konsumenta, który dzięki e-paragonowi będzie miał szerszą informację na temat zakupionego towaru.
Wszystkie te zmiany mają nie powodować generowania nadmiernych kosztów dla przedsiębiorców. – Trzeba będzie wymienić około 1,5 mln kas. Ale i tak kasy trzeba wymieniać co jakiś czas, to nie jest urządzenie, które można kupić raz i ono zostaje na zawsze. Mamy zapewnienie producentów, że koszt kasy „on-linowej” będzie zbliżony do kosztu zwykłej kasy. Tak czy inaczej, będziemy starali się ograniczyć koszty dla przedsiębiorców do minimum, aby nie narażać ich na nadmierne wydatki.– deklaruje wiceszef Ministerstwa.
Zdaniem wiceministra Kościńskiego Polska m.in. dzięki wprowadzeniu szerszej możliwości bezgotówkowych transakcji może być bardziej nowoczesna – Obecnie w Polsce transakcje bezgotówkowe stanowią ok. 20% , z czego ponad połowa to wypłaty z bankomatów, które ja zaliczyłbym do obrotu gotówkowego. A więc mamy 90% obrotu gotówkowego, którego koszt obsługi obciąża całą gospodarkę. – mówi wicepremier. Zamierzeniem Ministerstwa jest również połączenie on-line kas fiskalnych z bazą resortu finansów.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP