Rząd chce podnieść akcyzę na alkohol, aby zwiększyć środki na NFZ

Rząd chce podnieść akcyzę na alkohol, aby zwiększyć środki na NFZ

W drugiej połowie roku rząd chce przyjąć projekt podwyższający stawki akcyzy na napoje alkoholowe w 2027 r. Uzyskane z podwyżki środki finansowe mają zostać przeznaczone na ochronę zdrowia.

Szczegóły prowadzonych prac legislacyjnych Rady Ministrów podaje Polska Agencja Prasowa.

“Proponuje się urealnienie dotychczasowej mapy drogowej, które obejmie podwyższenie stawek akcyzy na napoje alkoholowe na rok 2027 w wysokości odpowiadającej stawkom podatku akcyzowego określonych na ten rok w uchwalonej 7 listopada 2025 r. ustawie o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, która nie uzyskała podpisu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej” – napisano w projekcie proponowanych zmian, dodając, że pozyskane z podwyżki środki finansowe mają trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia z przeznaczeniem na finansowanie świadczeń zdrowotnych.

Jako uzasadnienie wskazano zwiększającą się siłę nabywczą konsumentów.

“Wraz ze wzrostem średniego wynagrodzenia, wg danych GUS, za miesięczną wypłatę można kupić coraz większą ilość używek” – wyjaśniono.

W dalszej części wykazu prac dodano, że celem podwyższenia wysokości stawek akcyzy jest przede wszystkim ograniczenie spożycia napojów alkoholowych i wiążących się z tym negatywnych skutków ich nadużywania.

Rząd ma się zająć projektem podwyższającym akcyzę na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2026 r.

Oprac. Zenon Kubiak

Źródło: PAP