Według ONZ na produkcję żywności na świecie składa się 40% użytkowania gruntów, 30% emisji gazów cieplarnianych i 70% zużycia wody słodkiej. Do 2050 r., liczba ludności na planecie wzrośnie do prawie 10 mld, a globalny popyt na żywność ma wzrosnąć o około 60%. W tym samym czasie niecały miliard ludzi wejdzie do klasy średniej. Wraz ze stopniowym wyczerpaniem zasobów powstaje wyzwanie – jak nakarmić rosnącą, urbanizującą się populację bez dalszego niszczenia ziemi?
Podczas gdy zrównoważone rolnictwo, jako jedno z największych wyzwań, jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie, świat stoi u progu nowej rewolucji rolniczej – informuje UBS CIO w swoim najnowszym raporcie. Według badań w procesy hodowania, transportowania i konsumpcji, zostaną wdrożone innowacje, takie jak na przykład rolnictwo wertykalne, żywność hodowana laboratoryjnie czy akwakultura alg. Komponenty czwartej rewolucji przemysłowej, takie jak: Big Data, Internet rzeczy i sztuczna inteligencja, są już integrowane w łańcuch dostaw rolnictwa.
– Koncepcja rolnictwa wertykalnego wymaga 95–99% mniej wody w porównaniu do tradycyjnych metod hodowli. W regionach, w których powszechnie występuje niedobór wody, na przykład w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jest to oczywistą zaletą. Uważamy, że pionowe farmy stanowią również prawdziwą okazję dla inwestorów, którzy chcą włożyć kapitał w zrównoważoną produkcję żywności – powiedział Wayne Gordon, redaktor naczelny raportu i analityk towarowy w UBS Global Wealth Management.
Do niedawna rolnictwo pozostawało w tyle za wszystkimi innymi gałęziami przemysłu pod względem wdrożenia przełomowych innowacji. Penetracja cyfrowa w tej dziedzinie wyniosła zaledwie 0,3% w 2018 roku. Dla porównania, w przypadku sektora finansowego ten wskaźnik osiągnął wartość 2,5%, a w handlu detalicznym – 12%. Ale ta sytuacja musi się zmienić, ponieważ zgodnie z AgFunder inwestycje w technologię związaną z rolnictwem wyniosły w ubiegłym roku 16,9 mld USD, co oznacza wzrost o 43 proc. od 2017.
CIO UBS przewiduje, że w całym przemyśle rolnym segment technologii o wartości 135 mld USD wzrośnie do rynku wartego około 700 mld USD do 2030 r., co stanowi roczną stopę wzrostu 15%.
Jednocześnie według raportu technologii nie należy postrzegać jako „wroga” naturalnej, rozmaitej i przystępnej cenowo żywności. Zastosowanie nowych technologii przyczyni się do zwiększenia wydajności rolnictwa, zabezpieczenia ochrony środowiska i skutecznego zaspokojenia zmieniających się preferencji konsumentów.
Foto: Pixabay