Po przejściowym wzroście obserwowanym w I poł. br., ceny produktów mlecznych powrócą do trendu spadkowego. Zgodnie z danymi FAO ceny produktów mlecznych w okresie od czerwca do września br. zmniejszyły się o 8%. Spadek odnotował również indeks cen GDT, który we wspomnianym wyżej okresie obniżył się o 12,9%, kształtując się na najniższym poziomie od października 2016 r.
W kierunku obniżenia cen produktów mlecznych oddziałują oczekiwania na wyraźny wzrost dostaw mleka w Nowej Zelandii w sezonie 2018/2019 ze względu na utrzymujące się w tym kraju korzystne warunki agrometeorologiczne przy jednoczesnym umiarkowanym wzroście skupu mleka wśród większości pozostałych głównych światowych eksporterów produktów mlecznych (w EU, USA oraz Argentynie).
Negatywne dla cen produktów mlecznych jest również wyraźne spowolnienie światowego popytu na produkty mleczne. W I poł. br. wolumen chińskiego importu produktów mlecznych zwiększył się o 3,8% r/r wobec wzrostu o 13,9% r/r w I poł. 2017 r. Ze spowolnieniem popytu na produkty mleczne mamy do czynienia również wśród pozostałych głównych importerów: w Rosji, Meksyku, Algierii i na Filipinach.
Obserwowany w ostatnich miesiącach spadek cen produktów mlecznych zostanie najprawdopodobniej istotnie spowolniony przez suszę jaka wystąpiła na północy Europy. Z uwagi na opóźnienie w raportowaniu, ostatnie dane Eurostatu nt. wielkości skupu mleka w UE obejmują dopiero czerwiec. Niemniej wskazują one na wyraźne obniżenie dynamiki dostaw (1,5% r/r wobec 2,1% w maju).
Nadal utrzymuje się wyraźna nierównowaga na rynku tłuszczu mlecznego i białka, odzwierciedlana przez wysoką relację pomiędzy cenami masła a cenami odtłuszczonego mleka w proszku (OMP). Jedną z głównych przyczyn tej sytuacji są znaczące zapasy interwencyjnego OMP zgromadzone przez Komisję Europejską (KE), które hamują wzrost jego ceny. KE zaczęła stopniowo redukować te zapasy, co w połączeniu z relatywnie silnym popytem na OMP będzie sprzyjać wzrostowi jego ceny, wspierając jednocześnie spadek cen masła.
Uwzględniając perspektywy sytuacji na światowym rynku mleka podtrzymujemy ocenę, zgodnie z którą światowy rynek mleka w III kw. ub. r. wszedł w spadkową fazę cyklu. Oceniamy, że potrwa ona najprawdopodobniej do IV kw. 2019 r. Głównymi czynnikami ryzyka dla tego scenariusza są warunki agrometeorologiczne wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych oraz dalsze kształtowanie się zapasów interwencyjnych OMP zgromadzonych przez KE – twierdzą eksperci Credit Agricole Bank Polska.
Źródło: AgroMapa opracowana przez Credit Agricole Bank Polska
Foto: Pixabay