Firma Wawel podpowiada, o czym należy pamiętać latem, aby utrzymać jakość i trwałość czekolad, cukierków, wafelków i batoników oraz jak najdłużej delektować się ich wyjątkowym smakiem.
Produkty żywnościowe podlegają przemianom wraz z upływem czasu. Zmianie podlega ich wygląd, konsystencja, zapach oraz smak. Wyznacznikiem przydatności do spożycia, czyli czasu, w którym zachowują najlepsze właściwości, jest data ważności. To jedna z najważniejszych informacji obok składu produktu, którą producenci mają obowiązek umieszczać na opakowaniu. Niewłaściwe przechowywanie oraz wpływ takich czynników zewnętrznych jak: temperatura, wilgoć, nasłonecznienie mogą powodować szybsze obniżanie się trwałości produktów. Ich prawidłowe przechowywanie pomoże zachować niezmienną jakość i pozwoli dłużej cieszyć się smakiem.
Czekolada wymaga specjalnego traktowania
Czekolada i lodówka to mit. Wprawdzie wysokie temperatury, szczególnie w okresie letnim, nie sprzyjają wyrobom czekoladowym, jednak przekonanie, że najlepiej przechowywać je w lodówce jest błędne. Czekoladę powinno się trzymać w chłodnym, lecz nie zimnym, suchym miejscu (najlepiej w temperaturze 12-18° C oraz wilgotności nie większej niż 75%). Zachowuje wtedy najlepsze właściwości smakowe. Poddana działaniom wyższych temperatur mięknie, tracąc konsystencję i połysk. Czułymi są również zawarte w czekoladach nadzienia, zwłaszcza orzechowe i kokosowe, zawierające wrażliwe tłuszcze.
Rola opakowania
W procesie przechowywania słodyczy istotną rolę odgrywają także opakowania. Muszą być dostosowane do rodzaju produktu, a także uwzględniać jego specyfikę. Wawel od kilku lat wprowadza opakowania typu flow pack. Jako jedna z pierwszych firm na rynku zastosowała tego typu opakowanie dla czekolad. W przypadku cukierków pakowanych w zbiorcze paczki wprowadziła indywidualne owijki.
– Postanowiliśmy zadbać o jak najwyższą jakość oraz jak najlepszy smak naszych produktów nie tylko na etapie produkcji. Chcemy oferować konsumentowi produkty najwyższej klasy przez cały okres przydatności do spożycia. Jako producenci ponosimy odpowiedzialność za sprzedawane przez nas słodycze nie tylko w fabryce – jesteśmy także odpowiedzialni za edukowanie oraz informowanie konsumentów w jaki sposób je przechowywać. W najnowszej linii karmelków i galaretek stosujemy indywidualne owijki typu flowpack tak, aby słodycze stały się bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak na przykład temperatura – mówi Wojciech Winkel, dyrektor produkcji firmy Wawel.
Najważniejsze zasady
Nie trzymaj słodyczy w zbyt wysokiej temperaturze (wysoka temperatura powoduje pojawienie cienkiego, białego nalotu na powierzchni czekolady; jest to spowodowane krystalizacją i migracją tłuszczu)
Nie przechowuj słodyczy w lodówce (tabliczka czekolady pokryje się wówczas cienką warstwą kryształków cukru. Kiedy wilgoć odparuje, a cukier skrystalizuje się ponownie, po wyschnięciu utworzy się szary, nieestetyczny nalot na powierzchni produktu)
Chroń przed światłem (słońce powoduje przyspieszone utlenianie czekolady, dlatego ważne jest, aby chronić czekoladę przed jego wpływem. Stosuj się do zasad opisanych na opakowaniu (zwłaszcza temperatury, w jakiej należy przechowywać produkt)
Odpowiednie warunki przechowywania są ważne dla utrzymania aromatu i smaku, pozwalają wydobyć najlepsze właściwości produktu.