Kategorie słodycze i słone przekąski to niewątpliwie jedne z bardziej dochodowych kategorii w sklepie. Dlatego pomimo, że nie są łatwymi kategoriami do zarządzania, warto się nimi zająć ze szczególną uwagą. Z pewnością czas im poświęcony, zwróci się w postaci nie tylko zysku, ale również zadowolenia klienta.
- t
- Czy kategorie słodyczy i słonych przekąsek są niezbędne w każdym sklepie spożywczym?
Kategoria słodyczy i słonych przekąsek to niewątpliwie świat produktów o bardzo szerokim spektrum konsumentów. Dla niektórych dorosłych konsumentów to przede wszystkim przekąski do napojów, kawy, herbaty czy piwa. Dla dzieci zaś słodycze to sedno konsumpcji i cel wizyty w sklepie. Minęło już ponad 30 lat od chwili, kiedy powstało hasło reklamowe „Cukier krzepi” – a w tej materii niewiele się zmieniło. Biorąc pod uwagę dostępną powierzchnię półkową w sklepie małopowierzchniowym, warto zastanowić się, które kategorie produktów posiadać w stałej ofercie, a które w okresach sprzedaży sezonowej. Bez wątpienia trzon słodkich kategorii stanowią czekolady, batony, wafle oraz drobnica słodyczowa w postaci cukierków i drażetek. W kategorii słonej zaś podstawa to chipsy oraz orzeszki i słone paluszki. Pozostałą część produktów z kategorii słodkich (np. dropsy, sezamki, chałwa) warto rozpatrywać pod kątem umiejscowienia jej w strefie kas. W przypadku zaś bombonier czy pralin warto rozważyć ich obecność w sklepie w okresach sezonowej sprzedaży tych produktów.
- t
- Czy należy różnicować asortyment począwszy od produktów premium, poprzez te ze średniej półki cenowej, aż po produkty z segmentu ekonomicznego?
Odpowiedź, czy należy posiadać produkty z każdego segmentu cenowego leży w… lokalizacji sklepu. Im klient bardziej zróżnicowany (lokalizacja miejska), tym gama asortymentowa może być większa. Im klient bardziej jednorodny (lokalizacja osiedlowa, wiejska), tym uważniej trzeba dobierać produkty, biorąc pod uwagę ich cenę. Bez wątpienia warto jednak posiadać przekrój cenowy zawierający się zawsze w dwóch zakresach. Inaczej klienci zaczną postrzegać sklep jako specjalistyczny i… będą do niego przychodzić okazjonalnie.
- t
- Czy w obu kategoriach produkty powinny być dostępne w zróżnicowanej gramaturze, opakowaniach?
Biorąc pod uwagę ilość dostępnych na rynku produktów, ich wariantów oraz gramatur, sklep, aby wyeksponować wszystkie te produkty, powinien posiadać około 300 m2 powierzchni. Powstaje zatem pytanie: „Jakie produkty oraz w jakiej gramaturze wybrać?”. Odpowiedź wbrew pozorom jest bardzo prosta. Trzeba podjąć kluczową decyzję. Czy sklep ma sprzedawać opakowania małe czy duże. W ten sposób, nie dość, że nie będzie dylematów związanych z wprowadzaniem produktów o różnych gabarytach, to jeszcze klienci dokładnie będą wiedzieć, co będą mogli znaleźć w sklepie. Przy takim podejściu okaże się również, że ilość dostępnego miejsca na półkach pozwala na efektywniejszy merchandising, a co za tym idzie na większe zyski.
- t
- Gdzie najlepiej ustawić produkty z tych kategorii?
Zarówno w przypadku produktów słonych, jak i słodkich, ich lokalizacja powinna być zorientowana na takie produkty, jak soki/ napoje, kawa/herbata, a w przypadku chipsów i orzeszków również piwo. Strefa kasy jest także miejscem, gdzie produkty te mogą zagościć i spełniać skuteczną rolę produktów impulsowych.
- t
- Czy produkty na wagę (ciastka, cukierki) mają przyszłość?
Sięgając pamięcią do handlu sprzed okresu wolnego rynku, sprzedaż produktów na wagę była jedną z najbardziej powszechnych. Od pewnego czasu można zaobserwować powrót tego trendu, szczególnie w kategorii cukierków czekoladowych oraz ciasteczek. Jak widać, klienci biorąc pod uwagę „chwilową zachciankę impulsową”, są w stanie zapłacić więcej za mniej. Paradoksalnie, trend sprzedaży produktów na wagę jest korzystny zarówno dla klientów (większy wybór), jak i dla detalistów (większa marża). Dlatego właśnie w ostatnim okresie waga w sklepie na ladzie to podstawa.
- t
- W jaki sposób eksponować produkty z tych dwóch kategorii?
Rozpatrując ustawienie tych kategorii na regale, po pierwsze należy wziąć pod uwagę, żeby te dwie kategorie wyraźnie od siebie oddzielić. Ustawienie produktów powinno odzwierciedlać ich cenę, co oznacza, że zazwyczaj (w zależności od możliwości ekspozycyjnych) droższe produkty powinny stać wyżej, a najtańsze najniżej. Warto też pamiętać o zasadzie, by cena była zróżnicowana od lewej do prawej strony. Poniżej przedstawiamy przykładowe rozplanowania półek w sklepie o małej powierzchni.
Piotr Ignaczak
Catman Group