Knight Frank

W minionym roku łączna wartość inwestycji w tym segmencie osiągnęła 1,9 mld EUR. Pomimo dużo niższego wolumenu inwestycyjnego odnotowanego w 2019 r. w porównaniu z poprzednim okresem (24% spadku rok do roku), sektor handlowy wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów – wyjaśniają analitycy Knight Frank.

Ostatnie pięć lat w sektorze handlowym to okres systematycznie malejącej dynamiki przyrostu nowoczesnej podaży handlowej. Rokrocznie spada wolumen nowo oddawanych obiektów handlowych. Średnia roczna nowa podaż z ostatnich 5 lat była o 25% niższa od przeciętnego wolumenu z lat 2010-2014. Główną przyczyną takiej sytuacji jest nasycanie się aglomeracji wielkoformatowymi obiektami handlowymi, natomiast systematycznie rośnie zarówno liczba jak i wolumen projektów realizowanych w mniejszych miejscowościach, tj. o populacji poniżej 100 000 mieszkańców. Oczekuje się, że w najbliższych latach to właśnie te lokalizacje będą charakteryzować się najwyższą dynamiką rozwoju.

Stopniowe nasycanie się polskiego rynku tradycyjnymi formatami będzie zachęcać w 2020 r. deweloperów do poszukiwania alternatywnych inwestycji (np. projektów mixed-use, typu convenience czy małych parków handlowych) oraz nowych lokalizacji (m.in. coraz mniejszych miast, nawet poniżej 50.000 mieszkańców). W rezultacie przełoży się to na wzrost zainteresowania gruntami oraz nieruchomościami zabudowanymi do przebudowy i zmiany funkcji w takich lokalizacjach – analizują eksperci Knight Frank.

Pierwsze trzy miesiące 2019 r. potwierdziły teorię, że pierwszy kwartał to najsłabszy okres w roku pod względem nowej podaży. Chociaż wolumen powierzchni w budowie nieznacznie wzrósł w porównaniu z końcem 2018 roku, trudno mówić o ożywieniu działalności deweloperów – ocenia Knight Frank.

W 2018 r. sektor magazynowy przekroczył ubiegłoroczny rekord wolumenu wynajętej powierzchni. Wysoka aktywność najemców wpływa na spadek współczynnika pustostanów i dynamiczny przyrost nowej podaży na rynku.

W 2018 r. obserwowano mniejszą aktywność deweloperów zarówno w zakresie nowo otwartych centrów handlowych jak i projektów w realizacji. Popyt na nowoczesną powierzchnię handlową nie wykazywał jednak oznak osłabienia. Jednym z najczęściej komentowanych tematów na rynku handlowym w 2018 r. było wejście w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Chociaż właściciele centrów handlowych wprowadzili rozwiązania mające na celu złagodzenie wpływu nowego prawa, odnotowano niewielkie obniżenie zarówno skali odwiedzalności jak i poziomu obrotów.

W sektorze magazynowym w 2017 roku odnotowano najlepsze wyniki pod względem nowej podaży i aktywności deweloperów jak również wolumenu podpisanych umów najmu. Wraz ze wzrostem zasobów magazynowych w kraju, spadł współczynnik pustostanów, co odzwierciedla bardzo wysoką aktywność najemców – wynika z raportu przygotowanego przez Knight Frank.

X