Jesteś tutaj

Advertisement

Wysoki popyt na jabłka w Chinach

Z danych Eurostatu wynika, że we wrześniu br. wyeksportowano z Unii Europejskiej do Chin 800 t jabłek, tj. ponad 9-krotnie więcej niż we wrześniu 2017 r. i jednocześnie 45% łącznego eksportu w ubiegłym roku.

Za całość eksportu odpowiadała Francja, która jest jednym z niewielu krajów UE (obok Polski), mogących eksportować jabłka do Chin. Nie są to imponujące wolumeny, niemniej, tak intensywny początek sezon 2018/19 w eksporcie do Chin może sugerować również istotny wzrost w kolejnych miesiącach, szczególnie, gdy zapasy jabłek w Chinach zaczną się zmniejszać.

Zapotrzebowanie na rynku chińskim spowodowane jest znaczącym spadkiem krajowej produkcji (konsekwencja przymrozków), oraz po części z wojny handlowej z USA, która może ograniczać Chinom dostęp do jabłek amerykańskich. W przypadku Polski nie odnotowano sprzedaży jabłek do Chin we wrześniu 2018 r. Krajowy eksport ogranicza relatywnie mała liczba certyfikacji, która pozwalałaby na sprzedaż do „Państwa Środka”.

Źródło: Agro Nawigator PKO BP

Źródło: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Na początku stycznia 2019 r., zgodnie z danymi WAPA (The World Apple and Pear Association), zapasy jabłek w Polsce wynosiły 1,474 mln t, co oznacza wzrost o 73% rok do roku wobec +64% rok do roku w grudniu 2018 r. Jednocześnie był to poziom rekordowy – o 13% wyższy w porównaniu do roku 2016, w którym zanotowano poprzedni rekord.

To pytanie zadaje sobie dziś wielu sadowników. Cena jabłka przemysłowego wynosi obecnie kilka groszy, a olbrzymie kolejki na skupach tylko umacniają w przekonaniu, że w najbliższym czasie nie wzrośnie. Zakłady przetwórcze zapowiadają, że nie będą skupować jabłek.

X