Jesteś tutaj

Kakao drożeje na światowym rynku

Ceny kakao gwałtowanie wzrosły w ostatnim czasie. Związane jest to ze zmniejszoną podażą, kurczącymi się zapasami oraz wysokim popytem na ten surowiec.

Cena kakao za tonę metryczną w Londynie oraz Nowym Jorku wynosi około 2,5 tys. dolarów. Od początku roku wzrosła ona odpowiednio w Londynie o 27 proc., a w Nowym Jorku o 31 proc. Związane jest to z suszą w Wybrzeżu Kości Słoniowej, będącym głównym producentem kakao na świecie. Gorsza jakość ziaren powoduje, że więcej z nich jest odrzucanych w portach. Natomiast w końcu lutego Ghana (zajmująca drugie miejsce na świecie pod względem wielkości produkcji kakao) obniżyła prognozę produkcji tego surowca w sezonie 2017/2018 z 900 tys. ton do 700 tys. ton.

Mimo wszystko cena czekolady nie będzie rosła w najbliższym czasie. Mimo, że kakao jest jednym z głównych surowców w jej produkcji, producenci kupują zapasy z dużym wyprzedzeniem, by chronić się niestabilną sytuacją na rynku.

Źródło: Wall Street Journal, za Gazetą Wyborczą

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Smaczny, aromatyczny napój na bazie kakao uwielbia każdy. Wawel podpowiada pod jaką postacią kakao smakuje najlepiej.

Narasta presja inflacyjna w polskiej gospodarce. Coraz więcej firm poważnie rozważa zwiększenie cen za swoje produkty – wynika z badania Grant Thornton

X

Przeczytaj również