Jesteś tutaj

Szwajcaria nie wprowadziła zakazu importu wieprzowiny z Polski

Nie ma zakazu importu polskiej wieprzowiny do Szwajcarii. Taka informacja pojawiła się wczoraj na stronie internetowej szwajcarskiego Ministerstwa Weterynarii i Bezpieczeństwa Żywności.

Pełniący obowiązki głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski wyjaśniał w rozmowie z IAR, że Szwajcarzy wprowadzili jedynie ograniczenia dla polskiego mięsa wieprzowego. Oznaczają one możliwość wwożenia wieprzowiny nawet ze strefy buforowej, w której odnotowano przypadki występowania afrykańskiego pomoru świń, ale po wcześniejszym jej przebadaniu.

Polski inspektorat weterynarii podaje, że Szwajcaria obecnie nie posiada kontroli weterynaryjnej na granicy z Unią i zgodnie z porozumieniami zawartymi ze Wspólnotą, respektuje wszystkie przyjęte przez Komisję Europejską regulacje, wdrażając je do własnego systemu prawnego.

Źródło: IAR

Kategoria: 

Podobne artykuły

Minister Marek Sawicki spotyka się dziś z przedstawicielami chińskiego urzędu, odpowiedzialnego za inspekcje weterynaryjne oraz z wiceministrem rolnictwa Chin. O bezpieczeństwie żywności w Polsce i sytuacji związanej z wykryciem ognisk tzw. afrykańskiego pomoru świń mówił podczas prezentacji dla przedstawicieli chińskich urzędów główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

Według danych Eurostatu unijne pogłowie świń zmalało o blisko 1% do 148,8 mln szt.). Największy wpływ na spadek miało malejące pogłowie w Niemczech (-1,1 mln szt.) oraz w Polsce (-0,88 mln szt.). Na pozycji największego producenta w UE umacnia się Hiszpania. Pogłowie świń w tym kraju wzrosło o 3,9%, z nawiązką pokrywając spadek w Niemczech.

X