Jesteś tutaj

Split payment dopiero od lipca

Pierwotnie zakładano, że rozwiązanie to zostanie wprowadzone od kwietnia. Rząd przesunął jednak jego wejście w życie na lipiec. Spowodowane jest to głosami dochodzącymi z banków, które twierdzą, że nie są gotowe na split payment. Decyzja ta ucieszy także przedsiębiorców, zwłaszcza handlowców.

Środowisko bankowe postulowało przesunięcie terminu na 1 stycznia 2019 r., rząd nie zgodził się jednak na takie odroczenie i ustalono termin na 1 lipca 2018 r. Bankowcom udało się już drugi raz zmienić termin wejścia w życie ustawy. Wcześniej miał on obowiązywać od początku 2018 r.

Mechanizm podzielonej płatności z VAT jest kolejnym z pomysłów rządu na walkę z uszczelnieniem systemu podatkowego. Ma ono przynieść budżetowi państwa około 2 mld zł do końca roku. W 2019 r. 3,3 mld, a rok później aż 7,6 mld zł.

Split payment skomplikuje także życie przedsiębiorcom, zwłaszcza handlowcom obracającym dużą ilością towarów. Będą musieli oni posiadać osobny rachunek w banku. Jego otworzenie ma odbywać się jednak bez konieczności składnia wniosków czy podpisywania nowych umów. Będą na niego trafiały osobno kwoty netto i VAT.

Nowością będzie zasada, zakazująca sumowania wartości faktur i dokonywania jednego przelewu za nie. Odbędzie się to w myśl zasady „jedna faktura, jeden przelew”.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

1 lipca br. weszły w życie przepisy wdrażające mechanizm podzielonej płatności. Opcja split payment dla firm płacących za produkty lub usługi polega na rozdzielaniu płatności: przelewa się kwotę netto na rachunek rozliczeniowy kontrahenta, natomiast kwotę VAT – na osobny rachunek VAT. Środki gromadzone na tym drugim koncie są niejako zamrożone – firma może z nich regulować zobowiązania związane z VAT-em. Zgodę na ich inne wykorzystanie wydaje naczelnik urzędu skarbowego. W przypadku niektórych firm może to oznaczać problemy z płynnością finansową.

Mechanizm podzielonej płatności, czyli tzw. split payment, pomimo skuteczności w przeciwdziałaniu wyłudzeniom VAT, jest także istotnym obciążeniem administracyjnym dla przedsiębiorców. Wprowadzenie obowiązku stosowania split paymentu powinno zostać poprzedzone zmianami ukierunkowanymi na jego uproszczenie i większą automatyzację – wskazują eksperci PwC.

X