Jesteś tutaj

Inflacja w kwietniu wzrosła o 0,5%

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,5%. W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wysokość cen zwiększyła się o 1,6%.

W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2018 r., w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku zanotowano wzrost cen wśród żywności i napojów bezalkoholowych (+4%) oraz napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (+1,2%).

Spośród produktów żywnościowych w stosunku do danych z marca br. najwyższy wzrost zanotowano w przypadku warzyw – o 2,7%. Największy spadek natomiast w cenie jaj – o 1,4%.

W okresie od stycznia do kwietnia 2018 r., w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku największą różnicę cen zanotowano wśród: jaj (+35,1%), masła (+23,2%), tłuszczów zwierzęcych (+21,9%) oraz owoców (+11,9%).

Źródło: GUS

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w sierpniu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca utrzymały się na tym samym poziomie, a w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 2% – podał Główny Urząd Statystyczny.

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2017 r. wzrósł o 2,1 proc. w porównaniu do grudnia 2016 r., a więc inflacja okazała się jednak nieco wyższa, niż wcześniej szacowano. Jej wzrost znów zawdzięczamy przede wszystkim mocno drożejącej żywności. W całym 2017 r. inflacja wyniosła 2 proc.

X