Jesteś tutaj

Podatek od wartości nieruchomości komercyjnych?

Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Finansów ma przedstawić projekt nowelizacji ustawy o CIT i PIT, mającej na celu wprowadzenie kolejnych rozwiązań uszczelniających luki w podatkach dochodowych. W ramach nowych propozycji ministerstwo chce zaproponować tzw. minimalny podatek dochodowy w odniesieniu do właścicieli nieruchomości komercyjnych, czyli przede wszystkim biurowców i dużych obiektów handlowych. Czy to próba wprowadzenia tylnimi drzwiami podatku handlowego, zakwestionowanego przez KE w ubiegłym tygodniu? Przedstawiciele MF zaprzeczają.

Nowe przepisy mają szanse wejść w życie od początku 2018 r. Przy okazji nowelizacji MF chce wprowadzić tzw. minimalny podatek dochodowy, który miałby dotyczyć właścicieli nieruchomości komercyjnych, czyli przede wszystkim biurowców i galerii handlowych. Nowy podatek miałby objąć nieruchomości, których wartość przekracza 10 mln zł. Stawka ma wynieść 0,5 proc. tej wartości w skali rocznej (czyli 0,042 proc. miesięcznie) powyżej limitu. Podatek ma być odliczany od wysokości zapłaconego CIT.

Na łamach „Rzeczypospolitej” w tej sprawie wypowiadał się Maciej Żukowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów.

– Chcemy w ten sposób osiągnąć stan, w którym właściciele nieruchomości, którzy zaangażowali kapitał w wybudowanie lub zakup takiego obiektu przynoszącego czynsz, płacili chociaż minimalny podatek dochodowy - wyjaśnia „Rzeczpospolitej" Maciej Żukowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów. – Co do zasady tego typu działalność powinna przynosić pewien określony poziom zysku, który powinien być opodatkowany w Polsce. Obecnie zaś obserwujemy trend, w którym tego rodzaju zysków w ogóle się nie wykazuje, co wydaje się nam sytuacją niezrozumiałą i niepożądaną – zaznacza Żukowski. Jego zdaniem nie jest to także próba wprowadzenia tylnymi drzwiami podatku handlowego, choć przyznaje, że jeśli dana sieć handlowa jest jednocześnie właścicielem nieruchomości, w której prowadzi działalność, także będzie ponosić nowe obciążenie.

Natomiast na łamach DGP Maciej Żukowski uspakaja, że podatek ma być płacony jedynie od takich obiektów, jak nieruchomości handlowo-usługowe, czyli galerie handlowe i biurowce. Minimalny podatek nie będzie dotyczył fabryk, magazynów, centrów logistycznych, hal produkcyjnych. Zapytany, co w takim razie z mniejszym sklepami, takimi jak Biedronka czy Żabka, podkreśla, że ma być wprowadzony limit 10 mln zł wartości nieruchomości..

– Przypuszczam więc, że to rozwiązanie nie będzie dotyczyło małych i średnich obiektów handlowych – zauważa Żukowski.

Źródło: Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna

Fot.: Pixabay 

Kategoria: 

Podobne artykuły

W Polsce w budowie jest ok. 40 centrów handlowych, co oznacza dodatkowe 900 tys. m2 powierzchni najmu. W niektórych miastach nie ma już miejsca na nowe obiekty tego typu, niewykluczone jednak, że mimo to będą tam powstawać. Szczególnie, że centra handlowe zmieniają swoją specyfikę i coraz częściej stawiają na specjalizacje np. proponują szerszą ofertę leczniczą dla osób starszych lub rozrywkową dla dzieci oraz dorosłych.

Malezyjski fundusz Employees Provident Fund kupił Galerię Katowicką. Wartość transakcji może wynosić nawet 1,2 mld zł.

X