Jesteś tutaj

FPP: Zakaz handlu w niedziele jest niezrozumiały

W marcu weszła w życie ustawa, która ogranicza handel w niedziele. Duże sieci już teraz próbują znaleźć system, pozwalający w jak największym stopniu minimalizować straty. Nowe prawo będzie stanowiło problem także dla firm usługowych, które utrzymują czystość czy zapewniają ochronę. Najprawdopodobniej będą one musiały redukować liczbę stanowisk pracy. O ile handel przeniesie się na inne dni w tygodniu, powyższe branże nie będą mogły zreorganizować działalności tak, by uniknąć strat.

– Zakaz handlu w niedziele, zamiast zakazu pracy – który na pewno by się bronił – jest niezrozumiały. Drugie rozwiązanie byłoby bardziej precyzyjnym określeniem i łatwiejszym do zaakceptowania – powiedział Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich – Przyjąłby je także Trybunał Europejski – jako, że jest ono już wprowadzone w wielu krajach UE. Nie oceniając samego pomysłu należy zwrócić uwagę, że nieodpowiednie jest samo określenie „zakaz handlu w niedziele”. Rozwiązania niekorzystnie odbiją się zwłaszcza na sektorze MŚP. Przedsiębiorcy nadal będą płacić czynsze za miejsca w galeriach handlowych, a w najbardziej opłacalnym momencie, czyli w niedziele – kiedy przychodzi dużo klientów – nie będą mogli pracować i zarabiać. System obejścia tworzy się już teraz, co świadczy o ułomności wchodzącego prawa. Pojawiają się absurdalne sytuacje, gdzie zamiast sklepów będą otwarte showroomy, sprzedawców zastąpią doradcy handlowi, a transakcja będzie odbywać się przez Internet. Kolejnym problemem są dworce kolejowe. W Katowicach czy w Krakowie  galerie handlowe przenikają się z peronami i pomieszczeniami dworcowymi. Podobnie jest w Warszawie. Ustawa ta jest więc zła i po roku powinna zostać poddana walidacji oraz ocenie, czy taki system się sprawdza. Może okazać się porażką, której wprowadzenie narobi więcej szkód niż zysków – dodał Kowalski.

Źródło: enewsroom.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

Zdaniem niemal 70% Polaków zakaz handlu w niedziele w ogóle im nie przeszkadza – wynika z raportu Santander Consumer Banku dla portalu money.pl. Badani deklarują, że przyzwyczaili się do nowych regulacji i robią zakupy w inne dni lub wybierają sklepy, które są w ten dzień otwarte.

Sądy orzekły, że sklepy mogą być otwarte w niedziele z ograniczeniem handlu, jeśli mają podpisane umowy z operatorami pocztowymi. Taka sytuacja spowodowała, że resort pracy przyspieszył pracę nad nowelizacją ustawy regulującej niedzielny handel.

X