Jesteś tutaj

Chleb coraz droższy

Zdaniem ekspertów w najbliższym czasie chleb zdrożeje. Klienci zapłacą za niego o 7-8 proc. więcej niż przed rokiem. Takiej sytuacji winne są drożejące paliwa, prognozowane niższe zbiory zbóż oraz problemy kadrowe piekarni.

Zdaniem dyrektora Instytutu Polskiego Pieczywa największym problemem piekarni okazuje się brak rąk do pracy. Chcąc zniwelować braki kadrowe piekarnie starają się proponować kandydatom lepsze wynagrodzenie za pracę. Nastąpiły podwyżki płac rzędu 10-15 proc.

Drugim powodem wzrostów cen wyrobów piekarniczych jest drożejąca mąka. Z dnia na dzień wzrasta zagrożenie suszą w większej części kraju. Niskie zbiory mogą spowodować dalsze wzrosty cen mąki.

Kolejnym powodem wzrostu cen chleba może być drożejące paliwo. Według danych GUS paliwo w stosunku rocznym zdrożało o 9,2 proc.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Chleb drożeje od kilku tygodni i nic nie wskazuje na zmianę tego trendu. Ze względu na suszę wzrosła cena mąki, ale piekarze skarżą się również na podwyżki cen prądu, paliw oraz wynagrodzeń dla pracowników. Eksperci prognozują wzrost cen o około 8% w stosunku rocznym.

Eksperci potwierdzają, że piekarze podnosić będą ceny, a konsumenci zapłacą w sklepach więcej. – Ceny pieczywa faktycznie idą w górę. Porównując miesiąc do miesiąca nie są to znaczne ruchy, ale w skali roku średnio w całej Polsce ceny podskoczyły już o 5 proc. I wiele wskazuje na to, że niektórzy piekarze podwyżki brali po prostu na swoje barki. Teraz nie wytrzymują, stąd kilkunastoprocentowe podwyżki za jednym razem – mówi money.pl prof. Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

X

Przeczytaj również