Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Polska nie łamie unijnego prawa stosując różne stawki VAT dla określonych rodzajów produktów spożywczych. Kwestią sporną były ciastka, które w zależności od terminu przydatności do spożycia mogą mieć naliczany podatek VAT różnej wysokości. Sprawa dotyczy też innych grup produktowych.
Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług ciastka świeże obowiązuje stawka VAT w wysokości 8 proc., natomiast ciastka z terminem przydatności do spożycia powyżej 45 dni objęte są 23-procentowym VAT-em. Branża ciastkarska przekonywała, że powinna obowiązywać jedna stawka dla każdego rodzaju. Powoływała się w swojej decyzji na unijną klasyfikację CN.
W polskim prawie obowiązują różne stawki VAT na określone produkty, nie tylko wyroby ciastkarskie, sprawa dotyczy m.in.: mrożonek, zawartości soku, pochodzenia owoców, zawartości mleka w lodach, czy obecności zbóż w jogurcie.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Polska nie łamie prawa unijnego. Wprowadzenie terminu przydatności do spożycia, jako dodatkowego kryterium nie narusza unijnych dyrektyw.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Foto: Pixabay