Rada Ministrów znowelizowała uchwałę ws. tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), umożliwiając umarzenie do 100% subwencji, udzielonej przedsiębiorcom działającym w branżach szczególnie dotkniętych restrykcjami sanitarnymi w związku z COVID-19, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
Chodzi o tarczę finansową PFR dla małych i średnich firm. Rozwiązanie to ma kosztować ok. 7,5 mld zł.
– Od jesieni 2020 r., niektóre obszary gospodarki zostały w sposób szczególny dotknięte ponownymi ograniczeniami, np. działalność kulturalna, działalność rekreacyjna i sportowa, gastronomia czy rozrywka, a gospodarka ponownie znalazła się pod znaczną presją z powodu drugiej fali pandemii COVID-19” – czytamy w komunikacie.
Z umorzenia subwencji do 100% będą mogli skorzystać przedsiębiorcy z takich branż jak sprzedaż detaliczna m.in. odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach; żywności, napojów i wyrobów tytoniowych prowadzona na straganach i targowiskach; wyrobów tekstylnych, odzieży i obuwia prowadzona na straganach i targowiskach; pozostałych wyrobów prowadzona na straganach i targowiskach.
W ramach konsultacji społecznych dodane zostały także nowe branże, takie jak np. sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów, karmy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
Nowe rozwiązania mają zapobiec upadłości firm i wzrostowi bezrobocia. Stabilizacja finansowa wspieranych przedsiębiorstw powinna przyczynić się do szybszego powrotu Polski na ścieżkę wzrostu gospodarczego, podano także.
Dotychczas na działania antykryzysowe związane z ratowaniem firm i zachowaniem miejsc pracy przeznaczono ponad 172 mld zł.