Wykreślenie z rejestru po trzech miesiącach, ograniczenie prawa do korzystania ze zwolnienia, zmiana definicji pierwszego zasiedlenia, tzw. biała lista podatników – to tylko niektóre zmiany w VAT, które weszły w życie w niedzielę, 1 września 2019 roku.
Listopad i styczeń przyniosą kolejne nowości. Sprzedawca nie wystawi już faktury do paragonu bez NIP, podaje prawo.pl.
Od 1 września skarbówka szybciej będzie mogła wykreślić firmę z rejestru podatników VAT. Zgodnie z nowymi przepisami, podatnik będzie wykreślony z rejestru VAT, jeżeli nie złoży deklaracji za trzy kolejne miesiące lub jeden kwartał. Okresy nieskładania deklaracji, po których możliwe będzie wykreślenie z rejestru VAT, zostały skrócone o połowę.
Ustawodawca zrezygnował z warunku, że zasiedlenie następuje tylko w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu. Zmiana definicji pierwszego zasiedlenia polega na uznaniu za pierwsze zasiedlenie także rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części.
Rozszerzony został również katalog podatników, którzy nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT. Chodzi tu o zwolnienie przysługujące podmiotom, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła 200 tys. zł rocznie.
Źródło: Centrum Prasowe PAP
Foto: Pixabay