Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców „Społem”, który zrzesza ponad 100 spółdzielni mających w swojej działalności piekarstwo i ciastkarstwo, wystosował list do Łukasza Schreibera, Ministra — członka Rady Ministrów. Ryszard Jaśkowski, Prezes Zarządu zwraca się w nim z prośbą o spotkanie z Ministrem, bowiem tarcza gazowa nie obejmie praktycznie żadnej piekarni prowadzonej przez “Społem”. “W związku z trwającym aktualnie procesem legislacyjnym nad ustawą o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw zawierających m. in. zmiany w ustawie z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu wprowadzające mechanizm ,,tarczy gazowej” dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wypieku pieczywa, zwracam się: do Pana Ministra z prośbą o pilne spotkanie” – czytamy.
Jak dowiadujemy się z treści apelu: “Aktualna treść przepisów uzależnia możliwość otrzymania przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wypieku pieczywa, wsparcia finansowego w związku z rosnącymi cenami gazu od prowadzenia określonego, dominującego rodzaju działalności gospodarczej (kod PKD 10.71.Z) lub od osiągania określonego (50%) pułapu przychodów z tytułu prowadzenia tego rodzaju działalności gospodarczej w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku o dofinansowanie z ,,tarczy”. Zaproponowana przez większość sejmową konstrukcja tych przepisów powoduje, że wyłączone spod jego obowiązywania będą wszystkie polskie piekarnie zrzeszone w ramach KZRSS ,,Spolem”, która to organizacja była jednym z pierwszych inicjatorów wprowadzenia tego rodzaju zmian. Wynika to z faktu, że spółdzielnie zrzeszone w ramach ,,Spolem” prowadzące piekarnie, prowadzą takie inne rodzaje działalności, gdzie dominującym rodzajem działalności jest handel detaliczny, gastronomia. Dominująca działalność po w/w kodzie PKD, jest tylko w 4 spółdzielniach na 220 zrzeszonych w Związku, a tylko niewiele ponad 100 spółdzielni ma swojej działalności piekarstwo i ciastkarstwo. W efekcie podmioty te nie osiągają określonego w przepisach pułapu przychodów związanych z działalnością gospodarczą określoną kodem PKD 10.71.Z lub działalność ta nie jest ich działalnością dominującą”.
Jako przykład Ryszard Jaśkowski podał piekarnię w Częstochowie, zlokalizowaną przy ul. 1 maja, która została otwarta 110 lat temu. Aktualnie produkowane jest w niej 70 gatunków pieczywa, w tym wpisany na listę wyrobów tradycyjnych chleb jurajski.
“Piekarnia ta została założona przez spółdzielnie: “Nasza Piekarnia”. Jej udziałowcami było 8 stowarzyszeń spożywców z Częstochowy, a obecnie właścicielem jest ,,Społem” PSS Częstochowa. Z uwagi na fakt, że podmiot ten prowadzi także inną dominującą działalność gospodarczą nie zostanie objęty ,,tarczą gazową”. Zasadne jest więc wprowadzenie modyfikacji w zakresie przepisów regulujących funkcjonowanie ,,tarczy. gazowej” tak, aby objęła również podmioty spółdzielcze prowadzących tego rodzaju działalność gospodarczą. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, że wbrew pewnym obawom wsparcie to, w przypadku jego rozszerzenia nie będzie mogło być wykorzystywane przez podmioty prowadzące chociażby sklepy wielkopowierzchniowe, w których odbywa się odpiek pieczywa. Tego rodzaju podmioty nie wykorzystują bowiem pieców gazowych, a piece elektryczne” – czytamy.
Na wprowadzenie zmian zostało niewiele czasu, dlatego Prezes Zarządu “Społem” apeluje do Ministra Łukasza Schreibera: “Szanowny Panie Ministrze, mając na względzie, że przedmiotowa ustawa w najbliższych dniach będzie przedmiotem obrad Senatu RP, zostało niewiele czasu na to, aby do jej przepisów wprowadzić zmiany, które zapewnią skuteczną ochronę przed wzrostem cen gazu wszystkich polskich piekarni. Jeśli zostaną one pozbawione ochrony, grozi im upadek lub konieczność drastycznego podniesienia cen produkowanych przez siebie wyrobów dla polskich konsumentów. Również zachwieje to wszelką konkurencyjność spółdzielczych piekarni, względem piekarni prywatnych. Z uwagi na pilny charakter sprawy, zwracam się do Pana Ministra z prośbą jak we wstępie”.