Zwiększa się wartość polskiego rynku żywności ekologicznej, przybywa punktów sprzedaży oraz przetwórców. Wg przygotowanego przez Koalicję na Rzecz Rozwoju Rynku Żywności BIO i NielsenIQ raportu „Żywność ekologiczna w Polsce. Raport 2021”, wartość polskiego rynku żywności ekologicznej wynosi ok. 1,36 mld zł w cenach detalicznych (0,5% całego rynku spożywczego). Z końcem 2019 w Polsce działało 18 637 gospodarstw legitymujących się certyfikatem.
W czasie pandemii sprzedaż rosła zarówno w sieciach handlowych jak i segmencie specjalistycznym (ok. 850 sklepów). Problemy dotknęły natomiast punkty działające na terenie galerii handlowych.
– Cały czas zauważamy istotne zwiększenia udziału procentowego produktów świeżych w zaopatrzeniu specjalistycznych sklepów z żywnością ekologiczną – widać wyraźnie, że sklepy chcą odróżnić się od supermarketów i dyskontów posiadaniem właśnie tej kategorii produktowej w znacznie szerszym wyborze – komentuje Sylwester Strużyna, Prezes Bio Planet S.A i Członek Zarządu Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.
– Znacznie wyższa świadomość na temat żywności ekologicznej zostanie. Tak samo jak częstsze jej nabywanie i spożywanie. Pandemia zwiększyła pobyt na produkty Bio, przyspieszyła rozwój tego rynku, co napawa nas optymizmem – mówi z kolei Sławomir Chłoń, Prezes Organic Farma Zdrowia i Członek Zarządu Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, który pozostaje optymistą jeżeli chodzi o dalszy rozwój rynku.
– Na rynku monitorowanym przez NielsenIQ sprzedaż wartościowa produktów BIO kolejny rok z rzędu rosła dynamicznie. 23% wzrostu w stosunku do roku ubiegłego to wzrost czterokrotnie szybszy niż wzrost sprzedaży koszyka spożywczego, a same wzrosty są wyższe niż obserwowane rok wcześniej – mówi Monika Dyrda, Client Director w NielsenIQ.
– Warto także dodać, iż marki własne sieci detalicznych mają coraz większe znaczenie w sprzedaży wartościowej produktów BIO. W 2020 roku odpowiadały za 40% wartości sprzedaży wszystkich certyfikowanych produktów, podczas gdy w ujęciu całego rynku produktów spożywczych wartościowy udział marki własnej był dwukrotnie niższy (21%) – komentuje Karolina Drzewosz, Senior Client Consultant w NielsenIQ.
Pod względem powierzchni upraw ekologicznych (507 637 ha) Polska zajmuje 19. miejsce na świecie. Wydatki przeciętnego Polaka na żywność EKO 7 Euro w skali roku średnia unijna: 76 Euro. 16 krajów ma 10% lub większy udział obszarów uprawianych ekologicznie w całkowitej powierzchni rolnej. 15 krajów ma między 5 a 10%.W Polsce jest to 3,5%.