Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Małych Przedsiębiorców i Franczyzobiorców oraz zarząd Polskiej Organizacji Franczyzodawców w związku z nowelizacją ustawy o tarczy antykryzysowej wspólnie apelują o wprowadzenie w niej zmian.
Obie organizacje apelują o m.in.:
- Usunięcie z ustawy ograniczeń rodzących wątpliwości interpretacyjne, że przedsiębiorcy spełniający warunki upoważniające do skorzystania ze zwolnienia z opłacania składek ZUS oraz spełniający warunki uprawniające do skorzystania z dopłat do wynagrodzeń pracowniczych mogą korzystać z obu programów jednocześnie.
- Usunięcie z ustawy ograniczeń w skorzystaniu ze wsparcia oferowanego w ramach ustawy o Tarczy Antykryzysowej (zwolnienie z opłacania składek ZUS, wypłata postojowego, dopłata do wynagrodzeń) osób prowadzących działalność gospodarczą (w tym samozatrudnionych), które są jednocześnie zatrudnione na minimalnej cząstce etatu.
- Przesunięcie wszystkich terminów związanych ze zmianami podatkowymi z lipca i września 2020 na styczeń 2021 (m.in. kasy online i nowa matryca VAT).
- Odroczenie wszystkich płatności podatkowych małych i średnich przedsiębiorstw (VAT, podatki dochodowe), aż przywrócone zostanie normalne funkcjonowanie biznesu oraz rozbicie ich spłaty na sześć miesięcznych rat.
- Zwolnienie z podatku VAT za zakup środków ochronnych (rękawiczki, płyny dezynfekujące itd.) wymagane od sieci handlowych i usługowych.
- Zmodyfikowanie systemu robienia zakupów przez emerytów i ograniczenie go tylko do sieci spożywczych, aptek i drogerii.
- Wprowadzenie rządowego programu gwarancji kredytowych dla firm, których płynność została zagrożona w okresie przestoju wywołanego pandemią (przy okazji zwracamy uwagę, że firmy handlowe, w tym zwłaszcza z branży modowej są najbardziej zagrożone utratą płynności, bo zostały zmuszone do zamknięcia sklepów, a zamroziły środki w towarze na sezon wiosna/lato 2020).