Firmy każdego dnia przetwarzają ogromne ilości danych, które mają szczególne znaczenie dla ich działalności. Czy dbają o bezpieczeństwo tych informacji? Czy w przedsiębiorstwach przykłada się szczególną wagę do tego, żeby dane te nie trafiły w niepowołane ręce? Jak firmy podchodzą do kwestii kopii zapasowych? Sprawdziliśmy to.
Firma mądra przed szkodą?
Tworzenie kopii zapasowych jest z roku na rok coraz bardziej popularne, a to m.in. ze względu na możliwości. Dostęp do hostingu w chmurze, niskie ceny dysków zewnętrznych i innych nośników danych, a do tego oprogramowanie, które pozwala zautomatyzować cały proces – wszystko to powoduje, że Polacy robią backup plików. Jak wygląda ta kwestia w przypadku przedsiębiorstw? Przeprowadzono wiele badań związanych z podejściem polskich firm do kwestii tworzenia kopii zapasowych.
Jedno z takich badań zostało zrealizowane przez redakcję Computerworld. Respondenci wskazali, że główne wyzwania związane z ochroną danych to:
- Budowanie organizacyjnej odporności na działania cyberprzestępców – 82 proc.
- Coraz większa liczba urządzeń końcowych, które mogą gromadzić, przesyłać i przechowywać dane – 52 proc.
Czy Polscy przedsiębiorcy boją się utraty danych? Z badania wynika, że 75 proc. respondentów nie miało w ciągu ostatniego roku żadnych problemów w organizacji związanych z taką utratą. Do pojawienia się komplikacji przyznało się zaledwie 14 proc. ankietowanych, a 10 proc. badanych nie posiada na ten temat wiedzy.
Na pytanie: Czy w firmie stworzono i wdrożono procedury działania w przypadku utraty danych? – 75 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco. Z jakich rozwiązań korzystają pracownicy w celu tworzenia kopii zapasowych? Ankietowani wskazali, że używają:
- programów do tworzenia backupu – 72 proc.,
- systemów do backupu i odzyskiwania danych – 39 proc.,
- pamięci masowych z funkcjonalnością backupu – 38 proc.,
- urządzeń przeznaczonych do tworzenia kopii zapasowej – 17 proc.
Inne metody tworzenia kopii zapasowej, które były wymieniane przez ankietowanych to chmura, dodatkowy własny serwer zewnętrzny, backup na pamięci USB i pełny outsourcing centrum danych.
Częstość wykonywania backupu
Kolejna ważna kwestia dotyczy tego, jak często firmy dokonują backupu. Skoro przedsiębiorstwa przetwarzają ogromne ilości danych, to w wielu przypadkach konieczność tworzenia aktualnej kopii może być konieczna nawet co kilka godzin albo i częściej. Jakich odpowiedzi udzielili respondenci?
- raz dziennie – 57 proc.,
- kilka razy dziennie – 20 proc.,
- w trybie ciągłym – 10 proc.
Poza tworzeniem kopii zapasowej ważne jest również jej testowanie. Cóż z tego, że firma posiada backup danych, skoro plików może nie da się otworzyć?
Acronis backup – program do tworzenia kopii zapasowej
Dużym ułatwieniem w tworzeniu kopii zapasowych jest zastosowanie oprogramowania, które może usprawnić ich tworzenie. Jedną z aplikacji, która może w tym pomóc jest Acronis backup. Na czym polega to rozwiązanie? Dzięki niemu możesz tworzyć kopie zdjęć, filmów, dokumentów i wszystkich innych plików, które są dla ciebie ważne. Pliki trafiają do bezpiecznej chmury. Możesz wykonać w ten sposób kopię danych z serwera VPS, serwera dedykowanego czy danych z systemu Android i iOS. Jak to działa? Kopię plików z wielu urządzeń możesz wykonać dosłownie kilkoma kliknięciami myszy. Aplikacja korzysta z najnowocześniejszych centrów danych w Unii Europejskiej. Przywracanie plików to również kwestia kilku kliknięć myszą. Z programem możesz połączyć dowolną ilość urządzeń. Do wyboru masz kilka harmonogramów tworzenia kopii zapasowej. Jakich? Dostępne są: zawsze przyrostowa, zawsze pełna, tygodniowa pełna, dzienna przyrostowa i nie tylko. Wybór opcji zależy od twoich oczekiwań i prowadzonej działalności.
(art. sponsorowany)