Zbliżają się święta, a wraz z nimi popularne wyjazdy na jarmarki świąteczne do Niemiec. Niestety nowy wariant koronawirusa sprawia, że pojawia się co raz więcej restrykcji, redakcja “Poradnika Handlowca” udała się do Berlina w piątek wieczorem by sprawdzić jak wygląda to w praktyce. W sklepach odzieżowych i restauracjach obowiązuje zasada 2G tzn. wstęp tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Polityka ta ma zmobilizować wszystkich do wykonania prewencyjnych szczepień. Certyfikaty szczepień są wnikliwie sprawdzane wraz z dokumentem tożsamości, oczywiście wszędzie obowiązują maseczki. Przed sklepami w weekend powoduje to tworzenie się długich kolejek np. do renomowanego domu towarowego KaDeWe.
Decyzje o wprowadzeniu restrykcji jak zwykle mają swoich zwolenników jak i przeciwników, Dyrektor Zarządzający niemieckiego związku handlu detalicznego (HDE) Stefan Geneth: „To niezrozumiałe, że politycy wprowadzają teraz 2G w handlu detalicznym, pomimo funkcjonujących wymogów higieny i masek. Oznacza to, że wiele firm detalicznych jest poważnie ograniczanych w najważniejszej fazie roku, w czasie świątecznej hossy”.
W berlińskiej komunikacji miejskiej obowiązuje zasada 3G tzn. że mogą z niej korzystać tylko osoby zaszczepione, ozdrowieńcy lub osoby posiadające aktualny (24h) negatywny wynik testu.
Warto pamiętać, że od 5 grudnia Polska została uznana przez Niemcy za kraj wysokiego ryzyka epidemicznego, osoby wjeżdżające do Niemiec – bez względu na to, z jakiego obszaru pod względem ryzyka wjeżdżają – powinny posiadać ze sobą dowód zaszczepienia, ozdrowienia lub przetestowania. Istnieje też obowiązek dokonywania zgłoszenia wjazdu poprzez portal www.einreiseanmeldung.de (przed wjazdem) . Od obowiązku zgłaszania wjazdu przez ww. portal (ale nie od obowiązku posiadania/okazania dowodu zaszczepienia, ozdrowienia lub testu!) oraz kwarantanny zwolnione są m. in.:
– krótkie pobyty – do 24 godz.;
– osoby przejeżdżające przez Niemcy tranzytem;
– zawodowy personel środków transportu;
– tzw. pendlerzy regularnie, przynajmniej raz na tydzień, przekraczający granicę z powodu pracy lub nauki;
– pobyty do 72 godz. w celu odwiedzin najbliższych krewnych (rodzice-dzieci) i współmałżonków (partnerów).
W przypadku wjazdu do Niemiec z obszaru wysokiego ryzyka od obowiązku okazania dowodu zaszczepienia/ozdrowienia/przetestowania zwolnieni są kierowcy wykonujący transport zawodowy (muszą jednak posiadać negatywny test, jeśli rozładowują towar i stykają się z innymi osobami).
Więcej informacji na: https://www.gov.pl/web/niemcy/polska-uznana