Federacja Polskich Banków Żywności od ponad 20 lat ratuje święta setek tysięcy osób w Polsce, organizując Świąteczną Zbiórkę Żywności. W tym roku Świąteczna Zbiórka Żywności odbędzie się 30 listopada i 1 grudnia. Rok temu organizacja z pomocą ponad 55 tys. wolontariuszy i dzięki zaangażowaniu Polaków, zebrała 776 ton jedzenia, z których możliwe było przygotowanie ponad 1,5 mln świątecznych posiłków dla osób potrzebujących.
Na pomoc czekają samotni rodzice i osoby starsze, niedożywione dzieci, osoby zmagające się z chorobami, ludzie, których mimo pracy, nie stać na zakup żywności. Banki Żywności podkreślają, że sytuacje, z którymi zmagają się potrzebujący wynikają z różnych przyczyn, często bardzo trudnych, których nie powinniśmy tak bezrefleksyjnie oceniać, co przychodzi nam niestety coraz łatwiej, siedząc w ciepłym domu z zapełnioną po brzegi lodówką.
–Często myślimy, że te osoby żyją gdzieś bardzo daleko od nas, lub jak czasem pokazują przykre komentarze w mediach społecznościowych, że same zasłużyły sobie na taki los. To bardzo krzywdzące opinie. Tymczasem głód może mieć twarz każdego z nas i w każdym momencie życia los może nas niespodziewanie doświadczyć. Wiele spośród osób, którym pomagamy to osoby, które żyły w dostatku, ale np. są niezdolne do pracy na skutek niedających się przewidzieć okoliczności jak wypadek, załamanie po śmierci bliskiej osoby, czy też ciężka choroba dziecka, która pochłania nie tylko wszystkie zarobione pieniądze, ale również ogranicza w ogóle możliwości zarobkowe. Nie osądzajmy pochopnie, a negatywną energię zamieńmy w dobry uczynek – podkreśla Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.
Dzięki temu, że zbiórka ma charakter ogólnopolski, nawet drobne gesty zsumowane razem pozwalają osiągnąć odczuwalne rezultaty, mające realny wymiar i wpływ na życie innych. Dzieląc się swoimi zakupami ratujemy święta tych, którzy tego najbardziej potrzebują. Banki Żywności wraz z Partnerem Strategicznym tegorocznej zbiórki, marką Kamis, zachęcają do przekazywania produktów z długimi terminami przydatności, takich jak chociażby: mąka, cukier, olej, konserwy, bakalie, słodycze.
Niezależnie od zbiórki, wszystkie 31 Banków Żywności systematycznie przekazuje osobom potrzebującym pozyskane od producentów, dystrybutorów oraz z sieci handlowych produkty żywnościowe, ze szczególnym uwzględnieniem okresu Świąt Bożego Narodzenia.