Jesteś tutaj

Czy trzeba wystawiać fakturę czy rachunek?

Czy podatnik zwolniony od podatku od towarów i usług wystawia od dnia 1 stycznia 2014 r. faktury czy rachunki? Zgodnie z art. 106 b ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) podatnik nie jest zobowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku od towarów i usług, o której mowa w art. 43, art. 113 ww. ustawy oraz w przepisach wykonawczych do ustawy. Jednak na żądanie nabywcy podatnik ten ma obowiązek wystawienia faktury, jeżeli żądanie zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę (art. 106 b ust. 3 pkt 2 ww. ustawy).

Kategoria: 

Podobne artykuły

Obowiązująca obecnie obniżona stawka odsetek za zwłokę, wynosząca 75% stawki podstawowej zbyt słabo stymuluje dobrowolne ujawnianie przez podatników zaległości podatkowych w drodze korekty deklaracji. Zatem już w 2015 r. stawki zostaną bardziej zróżnicowane w zależności od zachowania podatnika.

Podatnicy będą mogli stosować do prowadzenia ewidencji również kasy online, używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu czy podobnego typu umów – zmiana ma zostać wprowadzona już w październiku 2018 r. 

X