VAT

Wykreślenie z rejestru po trzech miesiącach, ograniczenie prawa do korzystania ze zwolnienia, zmiana definicji pierwszego zasiedlenia, tzw. biała lista podatników – to tylko niektóre zmiany w VAT, które weszły w życie w niedzielę, 1 września 2019 roku.

Trwa kampania informacyjno-edukacyjna ułatwiająca mikroprzedsiębiorcom złożenie JPK_VAT. Ministerstwo Finansów udostępniło darmową aplikację do tworzenia i wysyłki pliku – e-mikrofirma.  W lutym po raz pierwszy wszyscy czynni podatnicy podatku VAT prześlą do administracji skarbowej JPK_VAT. Ostatnią grupą objętą obowiązkiem wysyłania pliku są mikroprzedsiębiorcy, czyli firmy zatrudniające do 10 osób (i osiągające do 2 mln euro obrotów), które składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, w tym także firmy prowadzone w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Polska nie łamie unijnego prawa stosując różne stawki VAT dla określonych rodzajów produktów spożywczych. Kwestią sporną były ciastka, które w zależności od terminu przydatności do spożycia mogą mieć naliczany podatek VAT różnej wysokości. Sprawa dotyczy też innych grup produktowych. 

Od nowego roku ma obowiązywać opłata za torebki foliowe w wysokości 20 gr za sztukę. Okazuje się jednak, że przedsiębiorcy będą musieli wpłacać do budżetu państwa VAT od każdej sprzedanej torby – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Grant Thornton wynika, że, gdyby dla wszystkich artykułów spożywczych oraz napojów bezalkoholowych zamienić obecną stawkę VAT 8 proc. na 5 proc., byłoby to ogromne uproszczenie systemu dla przedsiębiorców, a koszt dla budżetu wyniósłby zaledwie nieco ponad 500 mln zł. Obecne stawki VAT to od lat zmora całej branży spożywczej – czytamy w raporcie. 

"Wystarczy nie kraść, czyli jak dobrze żyć z polskim fiskusem" - pod takim tytułem odbędzie się w czwartek 8 czerwca debata w Centrum Prasowym PAP. Zapowiedzieli w niej udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Pracodawców RP, Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Początek o 10:00.

Nawet do trzech miesięcy wydłużyła się rejestracja nowego przedsiębiorcy do rejestru VAT. Jest to związane ze zmianą przepisów, które weszły w życie 1 stycznia i mają na celu ułatwić walkę z wyłudzającymi podatek.

Od 1 stycznia Urzędy Skarbowe walczą z wyłudzeniami VAT nową metodą. Już w pierwszym miesiącu 2017 r. US wykreśliły z rejestru VAT ponad 5 tys. firm bez poinformowania ich o tym fakcie. Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita”, od 1 do 24 stycznia z rejestru „vatowców” wykreślono 5088 podatników. 

Należy odróżnić prawo do zwrotu VAT wykazanego w deklaracji podatkowej od prawa do dysponowania zwrotem podatku przez podatnika. Jedynie w sytuacji uznania przez organ podatkowy zasadności wykazanego przez podatnika zwrotu VAT możliwe będzie zaliczenie go na poczet zaległych zobowiązań podatkowych podatnika.

Rząd planuje obniżkę stawki podatku VAT z 23% do 22% na 2017 r., ale możliwe jest wprowadzenie tej zmiany rok wcześniej - poinformował Mateusz Szczurek, minister finansów.

Strony

X