podatek

Największe koszty poniosą przedsiębiorstwa sprzedające wina i cydry – tak wynika ze zaktualizowanej właśnie wersji projektu Ministerstwa Zdrowia dotyczącego nałożenia specjalnej opłaty na alkohole w małych pojemnościach. Będą one znacznie wyższe niż zakładano pierwotnie.

We wtorek 29 października br. minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz w programie „Gość Radia ZET” poinformowała, że właśnie trwają wstępne prace nad tzw. congestion tax, który miał dotyczyć „trudności, jakie sklepy wielkopowierzchniowe tworzą w tkance miejskiej”. Po kilku godzinach przyznała jednak, że podatek jest wyłącznie przedmiotem analiz w ministerstwie i nie były prowadzone na ten temat rozmowy w rządzie.

Minister przedsiębiorczości i technologii w programie „Gość Radia ZET” poinformowała, że właśnie trwają wstępne prace nad tzw. congestion tax, który ma dotyczyć sklepów wielkopowierzchniowych. Podobne rozwiązanie wprowadzono w ubiegłym roku w Hiszpanii. Ma to być podatek „od trudności, jakie sklep wielkopowierzchniowy tworzy w tkance miejskiej”.

Główny Inspektor Sanitarny pracuje nad projektem podatku od cukru, którego szczegóły zostaną przedstawione po wyborach. Celem projektu jest przekonanie konsumentów do spożywania mniejszej ilości cukru, ponieważ w Polsce każdego roku przybywa chorych na cukrzycę i nadciśnienie.

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków wielokrotnie apelowała do Rządu RP o nieprzyjmowanie zmian, zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów w zakresie podwyżki podatku VAT z 5% do 23% na napoje z min. 20% udziałem soków lub przecierów z owoców i warzyw. Apele były głosem w imieniu polskich sadowników, zrzeszonych w wielu organizacjach branżowych, grupach producenckich, indywidualnych producentów owoców, a także w imieniu firm skupujących owoce, przetwórców i producentów napojów oraz lokalnych samorządów.

Urząd celno-skarbowy odmówił zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów opłaty licencyjnej, ponoszonej przez przedsiębiorcę wytwarzającego produkty i sprzedającego je wewnątrz tej samej grupy kapitałowej. Przedsiębiorca odwołał się w tej sprawie do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny stanął po stronie podatnika.

Od początku roku obowiązuje podatek od powierzchni komercyjnych. Jego stawka wynosi 0,42 proc. rocznie od wartości lokalu handlowo-usługowego lub biurowego powyżej 10 mln zł. Na skutek nacisków Komisji Europejskiej ma nastąpić zmiana przepisów.

Po decyzji Komisji Europejskiej podatek handlowy ostatecznie nie wejdzie w życie, jednak resort finansów nie rezygnuje z poszukiwania rozwiązań opodatkowania handlu.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, zakładający wprowadzenie dwóch stawek tego podatku - 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

Resort finansów spodziewa się, że w tym roku do fiskusa wpłynie nawet 8 milionów elektronicznych PIT-ów za 2015 roku. Badanie KPMG wskazuje, że tę drogę wybierze 45 proc. Polaków. Rośnie też zainteresowanie usługą PFR, w której to administracja podatkowa wstępnie wypełnia deklaracje za podatnika. W ubiegłym roku złożono w ten sposób 100 tys. deklaracji PIT-37. W tym roku będzie ich znacznie więcej, tym bardziej że za pośrednictwem PFR można złożyć również PIT-38.

Strony

X

Przeczytaj również