Gospodarka

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w grudniu 2019 r. niewiele zmienił się w stosunku do wartości sprzed miesiąca (wzrost o 0,4 pkt.) – informuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Bank Światowy opublikował kolejną edycję raportu „Doing Business”, w którym opisuje i porównuje warunki prowadzenia biznesu w niemal wszystkich krajach świata. Polska znalazła się w rankingu na 33. miejscu, tracąc 6 pozycji w stosunku do ubiegłorocznego wyniku.

Sytuacja gospodarcza w Europie poprawia się, co wpływa na coraz lepsze perspektywy koniunktury w sektorze handlu i usług. Jednak zdaniem ekspertów banku DNB Bank Polska S.A., dynamiczny rozwój handlu elektronicznego i technologii cyfrowych wprowadzi do branży liczne zmiany. Najwięcej zyskają ci, którzy ekspansję online połączą z budową silnej społeczności klientów skupionych wokół ich marki. 

Rośnie ilość firm, które zgłaszają brak osób chętnych do pracy w handlu detalicznym. Spadek bezrobocia odbija się na handlu. To branża, w której najbardziej odczuwalne są niedobory kadrowe.

Zdaniem Andrzeja Gantnera, dyrektora generalnego Polskiej Federacji Producentów Żywności, za podwyżki cen odpowiadać będzie kilka czynników. Są to m.in. bilans zbóż, działania banków na giełdach surowców rolnych, wzrost kosztów pracy, niedobór pracowników w branży spożywczej i zapowiedź podatku od handlu. 

Główny Urząd Statystyczny opublikuje ważne informacje o polskiej gospodarce. Dowiemy się, o ile w styczniu wzrosła sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w styczniu 2015 roku spadł o 0,5 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca - podaje BIEC.
 

Zakupy konsumentów będą siłą napędową polskiej gospodarki w 2015 r. – uważa Stanisław Kluza, ekonomista z SGH i były minister finansów. Wciąż jeszcze wysokie bezrobocie powinno spadać, a inflacja sięgnie najwyżej 1,5%.

GUS poda dziś, o ile wzrosła polska gospodarka w czwartym kwartale, i jakie czynniki były kołami zamachowymi tego wzrostu. Ze wstępnych danych wynika, że PKB w ostatnim kwartale ub.r. wzrosło o 2,7%. W kolejnych kwartałach wynik ten powinien być coraz wyższy, a wraz z nim postępować będzie spadek bezrobocia.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego. Przedsiębiorcy nie będą już zobowiązani do przechowywania w siedzibie firmy numerów, w których opublikowano dotyczące ich ogłoszenia i obwieszczenia.

Strony

X