fiskus

Urząd celno-skarbowy odmówił zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów opłaty licencyjnej, ponoszonej przez przedsiębiorcę wytwarzającego produkty i sprzedającego je wewnątrz tej samej grupy kapitałowej. Przedsiębiorca odwołał się w tej sprawie do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny stanął po stronie podatnika.

Leasingowanie samochodu może stać się mniej opłacalne. Resort finansów zamierza wprowadzić zmiany. Wzrosnąć ma limit amortyzacji zaliczanej do kosztów uzyskania przychodu, jednocześnie limitem mają być objęte koszty leasingu operacyjnego. Proponowane zmianą uderzą w osoby użytkujące samochód służbowy także prywatnie.

Przedsiębiorstwa chciałyby zapraszać fiskusa na kontrolę – taką propozycje wysunęli przedstawiciele firm na spotkaniu z wiceministrem finansów, Pawłem Gruzą. Kontrola „na życzenie” ma sprawić, że rok podatkowy będzie zamknięty, a podatnik zyskałby pewność, że nie będzie objęty ryzykiem podatkowym. 

Nowe kasy fiskalne zdaniem rządu mają spowodować wpływ do budżetu w wysokości powyżej 6 mln zł. Rząd zakłada, że nowy system fiskalny pozwoli na dostęp do danych rzeczywistych oraz na ułatwienie w wychwyceniu ewentualnych nieprawidłowości. Ponadto dzięki zmianie kas, uszczelnić ma się system i poprawić ściągalność podatków

Zdaniem prof. Witolda Modzelewskiego, autorytetu w dziedzinie podatków, polskie urzędy skarbowe działają poprawnie, niedostateczna efektywność w sprawie podatków wynika ze sposobu działalności administracji rządowej i ona wymaga napraw. 

Przedsiębiorcy wciąż będą musieli wydawać kupującym paragon, ale nie będą mieli obowiązku przechowywania rolek z kas. Klienci będą mogli otrzymywać paragon przez internet – to wszystko zasługa zmian i wprowadzenia kas fiskalnych on-line.

X

Przeczytaj również