Jesteś tutaj

Ulga 500 zł dla małych firm – handlowcy nie zyskają na propozycji PiS

500 zł  – tyle miałaby wynieść średnia ulga w płatnościach na ZUS wg najnowszej propozycji przedstawionej przez premiera Mateusza Morawieckiego. Już teraz można jednak przypuszczać, że z proponowanych zmian nie skorzystają handlowcy.

Z proponowanej ulgi będzie mogło skorzysta ok. 270 tys. przedsiębiorców. Jest tylko jeden warunek – ich miesięczne dochody nie mogą przekroczyć 6 tys. zł, a przychody – 10 tys. zł.  Całościowy koszt takiej ulgi dla budżetu państwa powinien wynieść ok. 1,5-2mld zł. Niestety, z proponowanej ulgi prawdopodobnie nie będą mogli skorzystać handlowcy z FMCG – trudno bowiem wyobrazić sobie sklep, który mógłby funkcjonować notując przychody poniżej 10 tys. zł. Zakładając, że sklep spożywczy byłby otwarty, po odliczeniu niedzieli niehandlowych, przez 27 dni w miesiącu, jego dzienne przychody musiałyby wynosić mniej niż 370 zł, aby właściciel mógł skorzystać z proponowanej ulgi. W praktyce w takiej sytuacji prowadzenie dochodowego biznesu byłoby niemożliwe, co spowodowane jest niską marżą, jaką handlowcy uzyskują ze sprzedawanych produktów.

Kategoria: 

Podobne artykuły

Nowo powołana Rada Podatkowa przy ministrze finansów liczy 25 ekspertów. Będą oni opiniowali propozycje resortu ws. zmian w przepisach podatkowych. Dzięki temu prawo ma stawać się coraz prostsze i przyjaźniejsze dla podatników. Rada ma wspierać resort również we wprowadzaniu zmian w administracji podatkowej i kontroli skarbowej. Wczoraj odbyło się wręczenie nominacji członkom rady i jej pierwsze posiedzenie.

Główny Inspektor Sanitarny pracuje nad projektem podatku od cukru, którego szczegóły zostaną przedstawione po wyborach. Celem projektu jest przekonanie konsumentów do spożywania mniejszej ilości cukru, ponieważ w Polsce każdego roku przybywa chorych na cukrzycę i nadciśnienie.

X