Jesteś tutaj

Niskie ceny skupu powodem złej sytuacji producentów owoców

W ubiegłym roku na skutek przymrozków zbiory owoców okazały się niskie. W tym sezonie sytuacja uległa diametralnej zmianie. Za wysoka podaż w stosunku po popytu skutkuje niskimi cenami skupu. Producenci owoców coraz głośniej domagają się interwencji władz w tej sprawie.

Sadownicy skarżą się na wysokość cen skupu, które balansują na granicy opłacalności produkcji. Wiśnie kosztują około 1 zł za kg, a pracownikom sezonowym za ich zbieranie płaci się podobne kwoty. Cena skupu czarnej porzeczki to 20-30 gr za kg, czerwonej porzeczki - ok. 1 zł za kg, malina - poniżej 2 zł za kg. Jak wyjaśniają eksperci niskie ceny spowodowane są wysokimi zbiorami, niewystarczającym popytem oraz konkurencją ze strony innych krajów. Polscy producenci nie mogą dowolnie kształtować cen, ponieważ większość owoców trafia na eksport, a wobec określonego zapotrzebowania za granicą nie sposób podnieść cen.

Producenci widzą sprawę inaczej i dopatrują się zmowy wśród przetwórców. Zdaniem szefa Związku Sadowników RP, Mirosława Maliszewskiego cena owoców jest sztucznie zaniżana. Resort rolnictwa w odpowiedzi na głosy sadowników skierował sprawę do UOKiK.

Źródło: Business Insider

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Sezon 2017 był dla sadownictwa wyjątkowo trudny. Zbiory owoców ogółem były o blisko jedną trzecią niższe od zbiorów uzyskanych w roku poprzednim. Produkcja zebrana z sadów oraz plantacji truskawek oszacowana została łącznie na 3151,1 tys. t (spadek o 32,1% , tj. o 1492,6 tys. t). Przy tym jakość owoców była na ogół słaba – wynika z danych opublikowanych przez GUS. Jak będzie wyglądała sytuacja w tym roku?

W tym roku zawiązywanie owoców w sadach jest  bardzo dobre  co potwierdzają sadownicy. Ten sezon powinien obfitować w polskie owoce.  Do truskawek dołączyły już czereśnie. Na razie wczesna odmiana Rivan.

X