Jesteś tutaj

Polacy kochają herbatę - 80% pije ją codziennie

Polacy są prawdziwymi miłośnikami herbaty. Niemal połowa z nas sięga po nią każdego dnia bez względu na porę roku, a co trzeci z Polaków pije ją nawet kilka razy dziennie. Przeciętny obywatel naszego kraju rocznie zaparza aż kilogram liści tego napoju. Coraz częściej sięgamy też po herbaty orientalne. Z zaciekawieniem próbujemy nowości, a nazwy takie jak Rooibos, Assam czy Pu-erh nie są nam już obce. 82% ankietowanych chętnie wybiera także herbatę mrożoną.

Kiedy pijemy herbatę najchętniej? Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Fuzetea, sięgamy po nią niemal w każdej z codziennych sytuacji.  Lubimy rozpoczynać od niej dzień, pijemy ją podczas posiłków, relaksując się przy ulubionej książce, oglądaniu telewizji lub korzystaniu z Internetu. Pijemy ją także wtedy, gdy odwiedzamy bliskich, gdy sami podejmujemy gości, a także podczas wizyty w restauracji lub kawiarni.

– Towarzyszy nam nie tylko jako codzienny napój pijany dla ugaszenia pragnienia lub do posiłku, ale także jako źródło cennych właściwości prozdrowotnych, które mają dla nas coraz większe znaczenie. Mimo, że początkowo herbata była w naszym kraju przyjęta z pewną rezerwą, to dziś możemy się poszczycić spożyciem herbaty na poziomie, jakiego pozazdrościliby nam sami Chińczycy, uchodzący wszak za bardzo herbaciarski naród. Zajmujemy aż 9. miejsce na świecie jeśli chodzi o spożycie herbaty rocznie na obywatela kraju – komentuje wyniki badania Patryk Płuciennik z bloga Czajnikowy.pl.

Sięgając po herbatę, zazwyczaj pozostajemy tradycjonalistami – 27% ankietowanych najchętniej pija regularną, czarną herbatę. Co piąty Polak decyduje się na herbatę Earl Grey, a 19% z nas wybiera herbatę zieloną. Wybory Polaków padają jednak również na mniej znane rodzaje herbaty – niemal co dziesiąty z nas pije najczęściej herbatę Assam, a Yerba mate i Sencha wybierane są przez ponad 5% ankietowanych.

Aż połowa z nas deklaruje, że interesuje się herbatą oraz jej właściwościami. Polacy bez trudu rozpoznają oraz kojarzą rozmaite rodzaje napoju np. o herbacie Earl Grey słyszało 80% ankietowanych. Znane rodzaje herbaty to jednak także Yerba mate (79%), Assam (70%), czerwona herbata Pu-erh (60%), Matcha (57%) czy Rooibos (55,7%). I coraz chętniej sięgamy po te orientalne herbaty, które zyskują uznanie w oczach Polaków. Kochamy jednak nie tylko herbatę na gorąco – aż 82% z nas pije również herbatę mrożoną.

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Według 92% respondentów raportu KPMG pt. „Guardians of trust”, który powstał na podstawie badania przeprowadzonego wśród 2,2 tys. menedżerów działów biznesowych i IT zatrudnionych w spółkach na całym świecie, nieprawidłowe wykorzystanie analityki danych może spowodować znaczący uszczerbek dla reputacji firm.

Jesień to niekwestionowany sezon czekoladowych słodkości – dłuższe wieczory i powrót do codziennych obowiązków jak szkoła czy praca sprawiają, że sięganie po drobną przekąskę jest coraz częstsze. Jak pokazują dane agencji Nielsen, w drugiej połowie 2018 roku wartość sprzedaży batonów i wafli wzrosła o odpowiednio 7,9% i 3,5% w stosunku do analogicznego okresu w 2017 roku. Widząc zainteresowanie słodyczami, ETi zapytało Polaków o zwyczaje związane z ich konsumowaniem.

X