Jesteś tutaj

Wanilia droższa od srebra

Ceny wanilii od dwóch lat nieustannie rosną. Za kilogram tej przyprawy zapłacić trzeba aktualnie około 600 dolarów. To więcej niż za srebro. Winne temu są wysoki popyt oraz cyklon, który przeszedł nad Madagaskarem, będącym głównym producentem wanilii.

Cyklon Enawo w marcu ubiegłego roku przeszedł nad Madagaskarem. Spowodował on zniszczenie dużej części upraw. Z wyspy tej pochodzi około 75 proc. wanilii dostarczanej na światowe rynki. Doprowadziło to do dużego wzrostu cen, czemu sprzyjał dodatkowo wysoki popyt na przyprawę na świecie.

Brytyjskie BBC poinformowało, że producenci lodów z Wielkiej Brytanii decydują się na gromadzenie zapasów w obawie przed kolejnymi wzrostami cen. Część firm rozważa także rezygnację ze stosowania wanilii. Przyprawa ta używana jest również w innych produktach, np. słodyczach czy alkoholu.

Źródło: Business Insider

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Unia Europejska chce pomóc przedsiębiorcom zwiększać ich konkurencyjność. Wsparciem mają być nie tylko pieniądze z funduszy strukturalnych, lecz także uproszczenie unijnych regulacji. Jednym z większych wyzwań dla konkurencyjności unijnego przemysłu będzie pogodzenie jego interesów z polityką ochrony środowiska.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, który zawiera również część ekspercką dotyczącą kondycji firm rodzinnych. Wnioski zebrane w raporcie mówią, że większość analizowanych składników dotyczących firm mikro- i małych wzrasta. 

X