Jesteś tutaj

Wanilia droższa od srebra

Ceny wanilii od dwóch lat nieustannie rosną. Za kilogram tej przyprawy zapłacić trzeba aktualnie około 600 dolarów. To więcej niż za srebro. Winne temu są wysoki popyt oraz cyklon, który przeszedł nad Madagaskarem, będącym głównym producentem wanilii.

Cyklon Enawo w marcu ubiegłego roku przeszedł nad Madagaskarem. Spowodował on zniszczenie dużej części upraw. Z wyspy tej pochodzi około 75 proc. wanilii dostarczanej na światowe rynki. Doprowadziło to do dużego wzrostu cen, czemu sprzyjał dodatkowo wysoki popyt na przyprawę na świecie.

Brytyjskie BBC poinformowało, że producenci lodów z Wielkiej Brytanii decydują się na gromadzenie zapasów w obawie przed kolejnymi wzrostami cen. Część firm rozważa także rezygnację ze stosowania wanilii. Przyprawa ta używana jest również w innych produktach, np. słodyczach czy alkoholu.

Źródło: Business Insider

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Przez większą część 2017 roku producenci słodyczy będą musieli mierzyć się z narastającą konkurencją zza wschodniej granicy. Zmienić się to może dzięki nowemu prawodawstwu europejskiemu i zapowiadanemu uwolnieniu cen cukru.

Sprzedaż detaliczna w Polsce w grudniu wzrosła o 6,7% rok do roku po wzroście o 7,2% rok do roku w listopadzie, zaś w ujęciu miesięcznym spadła o 0,4% - podał Eurostat. Dane roczne zostały skorygowane o liczbę dni roboczych, zaś dane miesięczne są odsezonowane.

X