Jesteś tutaj

Wanilia droższa od srebra

Ceny wanilii od dwóch lat nieustannie rosną. Za kilogram tej przyprawy zapłacić trzeba aktualnie około 600 dolarów. To więcej niż za srebro. Winne temu są wysoki popyt oraz cyklon, który przeszedł nad Madagaskarem, będącym głównym producentem wanilii.

Cyklon Enawo w marcu ubiegłego roku przeszedł nad Madagaskarem. Spowodował on zniszczenie dużej części upraw. Z wyspy tej pochodzi około 75 proc. wanilii dostarczanej na światowe rynki. Doprowadziło to do dużego wzrostu cen, czemu sprzyjał dodatkowo wysoki popyt na przyprawę na świecie.

Brytyjskie BBC poinformowało, że producenci lodów z Wielkiej Brytanii decydują się na gromadzenie zapasów w obawie przed kolejnymi wzrostami cen. Część firm rozważa także rezygnację ze stosowania wanilii. Przyprawa ta używana jest również w innych produktach, np. słodyczach czy alkoholu.

Źródło: Business Insider

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Ministerstwo Finansów chce objąć podatkiem akcyzowym e-papierosy. Projektem zajmie się dzisiaj Rada Ministrów. Podatek ma zasilić budżet państwa o 100 mln zł w skali roku. 

Najnowsze badania pokazują, że pijemy coraz więcej soków, zarówno owocowych jak i warzywnych, a także jemy więcej musów. W ciągu ostatnich lat nie tylko wzrosło spożycie soków i musów, ale również zmieniło się ich postrzeganie.

X

Przeczytaj również