Jesteś tutaj

W wakacje „Mamy kota na punkcie mleka”

Wakacje to wspaniały czas błogiego lenistwa i zabawy. Wiele osób pewnie ma wakacyjne plany i nie może się już ich doczekać. Podczas odpoczynku warto pamiętać o programie „Mamy kota na punkcie mleka”, który jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka i prowadzony przez Polską Izbę Mleka we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Jednak pamięć o programie i Kocie Mleczysławie to trochę mało. W okresie wakacyjnym, jak i przez cały rok należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej diety, w której mleko i produkty mleczne powinny stanowić jeden z kluczowych elementów. Nabiał to źródło białka, witamin A, D, E, K, z grupy B, a także minerałów m.in. wapnia i magnezu.

Zawarta w mleku witamina A odgrywa niezwykle ważną rolę w organizmie. Jest ona bardzo potrzebna w codziennej diecie. Witamina A jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wielu procesów, w tym metabolizmu. To właśnie ona odpowiada za prawidłowe widzenie. Jej niedobór powoduje poważne problemy ze wzrokiem. Dodatkowo witamina A wzmacnia odporność i warunkuje prawidłowy rozwój szkliwa zębów. Uczestniczy również w syntezie białek i w przemianach tłuszczy.

Przed brakiem witaminy A w organizmie chroni nas dieta bogata w produkty mleczne.

Rekrutacja do bezpłatnego programu „Mamy kota na punkcie mleka” skierowanego do uczniów klas I-III szkół podstawowych, trwa cały rok.

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Ogólnopolski program edukacyjny „Mamy kota na punkcie mleka” po raz kolejny został objęty patronatem Minister Edukacji Narodowej. Projekt organizowany przez Polską Izbę Mleka i Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka uzyskał również wsparcie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztofa Jurgiela oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące wysokości produkcji zwierzęcej w 2017 r. W większości kategorii zanotowano wzrost w stosunku rocznym. W ubiegłym roku wyprodukowano m.in.: 13304,6 mln litrów mleka oraz 10998,2 mln sztuk jaj kurzych.

X