Jesteś tutaj

Podatek od e-papierosów

Ministerstwo Finansów chce objąć podatkiem akcyzowym e-papierosy. Projektem zajmie się dzisiaj Rada Ministrów. Podatek ma zasilić budżet państwa o 100 mln zł w skali roku. 

Ministerstwo chce opodatkować płyny do e-papierosów ze względu na zawartość w nich nikotyny. Prawo unijne nie określa stawki akcyzy dla papierosów elektronicznych ani płynów do nich. Nie uznaje ich również za wyroby nikotynowe. Innego zdania są urzędnicy z Ministerstwa Finansów.

Akcyzę wprowadziły już takie kraje jak: Włochy, Portugalia, Finlandia, Grecja, Rumunia, Łotwa czy Słowenia.

Opodatkowane mają być także tzw. wyroby nowatorskie, czyli takie, które posiadają w swoim składzie tytoń do palenia. Unijne prawo wyłącza z tego papierosy, tytoń fajkowy i tytoń do samodzielnego skręcania.

Źródło: businessinsider.com.pl

Foto: pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Senat bez żadnych poprawek zagłosował za nowelizacją ustawy o akcyzie. Oznacza to, że e-papierosy i tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe będą opodatkowane od 2019 r. 

Sejm uchwalił we wtorek w nocy bez poprawek rządową nowelizację ustawy o akcyzie wprowadzającą podatek na płyn do e-papierosów i tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe. W głosowaniu wzięło udział 438 posłów, za nowelizacją opowiedziało się 254 posłów, przeciw było 177, a 7 wstrzymało się od głosu.

X