Jesteś tutaj

Kraje nadbałtyckie chcą wprowadzić zmiany w branży alkoholowej

Litwa, Łotwa i Estonia zapowiedziały zmiany w polityce branży alkoholowej. Od tego roku wzrosnąć ma akcyza na alkohol na terenie tych krajów. W komentarzach na Litwie słychać, że zmniejszona ma być ilość sklepów sprzedających alkohol, a wyższa akcyza ma zmniejszyć konsumpcję alkoholu. Akcyza na wino będzie ponad dwa razy wyższa, dla 100% alkoholu etylowego, wzrośnie o 23%. Inne zmiany proponowane przez Litwinów to podniesienie wieku, od którego będzie można kupić alkohol, zakaz jego reklamowania. Na Łotwie podwyżka nie będzie tak drastyczna. Z kolei w Estonii oprócz podniesienia akcyzy na alkohol, włodarze chcą wprowadzić  ograniczenia w ilości alkoholu przewożonego przez granice krajów unijnych.

Polscy komentatorzy widzą to w dwóch światłach. Po pierwsze, może być to szansa dla polskiego rynku producentów alkoholu, po drugie zmiany w państwach nadbałtyckich mogą być przykładem, z którego zechce czerpać rząd polski.

źródło: PAP

zdjęcie: Wikipedia

Kategoria: 

Podobne artykuły

Sejm uchwalił we wtorek w nocy bez poprawek rządową nowelizację ustawy o akcyzie wprowadzającą podatek na płyn do e-papierosów i tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe. W głosowaniu wzięło udział 438 posłów, za nowelizacją opowiedziało się 254 posłów, przeciw było 177, a 7 wstrzymało się od głosu.

Ubiegłoroczna podwyżka akcyzy na alkohol spowodowała, że w ciągu 10 miesięcy 2014 r. wpływy z tego tytułu są o 45 mln zł niższe niż w tym samym okresie rok wcześniej – informuje Puls Biznesu.

X