Jesteś tutaj

Inflacja wyhamowuje

Główny Urząd Statystyczny opublikował szacunkowe dane dotyczące inflacji w marcu br. Dane są optymistyczne, zanotowano kolejny miesiąc spadku wartości inflacji.

Opublikowane przez GUS dane są zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu cen o około 1,6 proc. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w marcu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,1%. Zanotowano spadek cen żywności, energii elektrycznej oraz paliw. W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. Roku ceny wzrosły jednak o 1,3%.

Kategoria: 

Podobne artykuły

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,5%. W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wysokość cen zwiększyła się o 1,6%.

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2017 r. wzrósł o 2,1 proc. w porównaniu do grudnia 2016 r., a więc inflacja okazała się jednak nieco wyższa, niż wcześniej szacowano. Jej wzrost znów zawdzięczamy przede wszystkim mocno drożejącej żywności. W całym 2017 r. inflacja wyniosła 2 proc.

X

Przeczytaj również