Jesteś tutaj

Czy UE wprowadzi podatek od plastikowych opakowań?

Od początku tego roku w Polsce obowiązuje opłata recyklingowa za torby foliowe w wysokości 25 gr za sztukę. W tym roku Komisja Europejska zajmie się podatkiem od plastikowych opakowań. Działania te mają na celu zmniejszenie liczby odpadów na wysypiskach.

Gunter Oettinger, unijny komisarz ds. budżetu stwierdził, że działania Unii Europejskiej mają zmniejszyć liczbę plastiku w środowisku. Drugim ważnym powodem wprowadzenia nowego podatku jest załatanie dziury budżetowej po Brexicie.

Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądała nowa opłata i kto będzie nią obarczony – producenci czy konsumenci. Komisja planuje przedstawić swoją propozycję w maju. Unijny komisarz zaznaczył, że z podatku zwolnione będą produkty w przypadku, których opakowanie plastikowe stosowane jest ze względów zdrowotno-higienicznych np. przy produktach nabiałowych. Podrożeć mogą z kolei pakowane na tackach wędliny i warzywa.

Źródło: Rzeczpospolita

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Sejm przyjął 14 września br. ustawę wprowadzającą tzw. opłatę recyklingową za torby foliowe w sklepach. Zgodnie z przyjętymi przepisami cena foliówki od stycznia 2018 r. wyniesie maksymalnie 1 zł, a dokładna kwota zostanie ustalona w drodze rozporządzenia ministra środowiska.

Od 1 stycznia 2018 r. reklamówki foliowe będą płatne. Przesądził o tym podpis prezydenta Andrzeja Dudy na ustawie. Opłata recyklingowa będzie wynosić 20 gr. 

X