Jesteś tutaj

Solidarność naciska na rząd ws. zakazu handlu w niedzielę

Jak podaje „Super Express”, jeszcze przed świętami Solidarność zwróciła się m.in. do minister rodziny ws. rozszerzenia zakazu handlu w niedzielę na sklepy posiadające status placówek pocztowych. Ewentualne zmiany uderzyłyby przede wszystkim w sieci sklepów ABC i Żabka.

Rok 2020 przyniesie handlowcom i konsumentom zaledwie siedem niedziel handlowych. Zgodnie z  obecnymi przepisami ustawy, we wszystkie pozostałe niedziele otwarte mogą być wyłącznie sklepy, w których za ladą stoi właściciel lub członkowie jego najbliższej rodziny, na co dzień niezatrudnieni w danym sklepie oraz placówki handlowe mające status placówek pocztowych. Teraz Solidarność postuluje, aby ograniczyć swobodę działania takim sklepom.

 – Nie chodzi o to, żeby pozamykać wszystkie Żabki na cztery spusty, co jest nam zarzucane. Sklepy tej sieci będą mogły działać w niedzielę, pod warunkiem, że za ladą stanie ich właściciel, tak jak ma to miejsce w przypadku małych, niezależnych sklepów. Warunki będą takie same dla wszystkich – powiedział „Super Expressowi” przewodniczący sekcji handlu Solidarności, Alfred Bujara.

Oprócz Żabki, najbardziej kojarzonej wśród sklepów z prowadzeniem usług pocztowych, usługi kurierskie wprowadziła niedawno sieć ABC. Na początku grudnia 2019 r. usługi pocztowo-kurierskie w ramach testu zaczęła świadczyć część sklepów Top Market i Minuta8 wchodzących w skład Polskiej Grupy Supermarketów.

Kategoria: 

Podobne artykuły

– Zatrudnienie w handlu wcale się nie zmniejszyło, a wręcz przeciwnie – w tej branży nigdy jeszcze tak bardzo nie brakowało rąk do pracy. Nie spadły również obroty sieci handlowych, a sprzedaż małych sklepów od momentu wejścia w życie ustawy stale rośnie. Co równie ważne – ograniczenie handlu w niedziele zostało też przyjęte ze zrozumieniem przez konsumentów – komentuje kwestię niedzielnego zakazu handlu Alfred Bujara, Przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność.

Związek zawodowy „Solidarność” zabiega o doprecyzowanie w Kodeksie pracy zapisów dopuszczających pracę zmianową także w niedziele i święta. Zdaniem szefa związku Piotra Dudy, niektórzy pracodawcy wykorzystują obecne przepisy do nieuzasadnionego zatrudniania w niedziele.

X