Jesteś tutaj

Rząd przyjął projekt podwyżki akcyzy na alkohol i tytoń

Rząd przyjął i wysłał do Sejmu projekt, który przewiduje wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe o 10%. Zmiana ma przynieść zysk do budżetu w wysokości ok. 1,7 mld zł w 2020 r.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie.

Proponowana przez rząd zmiana podwyższa stawki akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe o 10% ma wejść w życie od 1 stycznia 2020 r.

Wobec planowanego wzrostu akcyzy cena półlitrowej butelki wódki może wzrosnąć o 1,4 zł, wina o pojemności 0,75 l o 0,15 zł, natomiast paczki papierosów o 1,02 zł.

Źródło: PAP

Kategoria: 

Podobne artykuły

Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia ministra finansów, w sprawie zmian oznaczenia wyrobów akcyzowych. Producenci alkoholu i papierosów będą musieli przygotować się na zmiany, mające wejść w życie od początku 2019 r.

W piątek, 20 grudnia Sejm odrzucił poprawki Senatu dotyczące zmian w projekcie ustawy podwyższającej akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe.  Za uchyleniem decyzji Senatu głosowało 240 posłów. Utrzymać poprawki chciało z kolei 202 parlamentarzystów. Ustawa została więc skierowana do podpisu Prezydenta.

X