Jesteś tutaj

Handlowcy poszukiwani przez pracodawców

Portal Pracuj.pl opublikował najnowszą edycję raportu „Rynek Pracy Specjalistów”. W I półroczu 2019 r. najczęściej poszukiwano specjalistów od handlu i sprzedaży (29% ofert i 86 993 ogłoszenia). Chętnie rekrutowały także firmy zajmujące się produkcją FMCG.

W I półroczu najczęściej poszukiwano specjalistów od handlu i sprzedaży (29% ofert i 86 993 ogłoszenia), obsługi klienta (22% i 64 674), IT (15% i 43 404) oraz finansów (13% i 38 297). Czołówka najczęściej poszukiwanych specjalizacji pozostaje od wielu kwartałów niezmienna. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie widać interesujących tendencji. O istotnych zmianach można mówić w kontekście handlowców i sprzedawców – liczba ogłoszeń dedykowanych tej grupie spadła o 8% w stosunku do I półrocza 2018, gdy kierowanych było do niej 32% ofert. Wpływ na tę tendencję może mieć zarówno sytuacja w branży handlowej i ustawa o zakazie handlu w niedzielę, jak i odnotowywane przez pracodawców trudności z rekrutacją handlowców, m.in. związane z rosnącymi oczekiwaniami płacowymi.

W I półroczu 2019 pracowników najchętniej rekrutowały firmy z branży bankowo-finansowej (10% - 14 347 ogłoszeń) oraz handlu detalicznego / sprzedaży B2C (10% - 14 082). Tuż za nimi znalazły się produkcja FMCG (8%) oraz handel hurtowy / sprzedaż B2B (7%).

Analitycy Pracuj.pl sprawdzili, w których branżach najczęściej poszukiwano pracowników na poszczególne szczeble kariery zawodowej. Branża handlu detalicznego / B2C była liderem pod względem zainteresowania asystentami, pracownikami fizycznymi i kierownikami. Z kolei firmy z branży produkcji FMCG były tymi, które najczęściej poszukiwały stażystów i praktykantów.

Rynkowe tendencje potwierdza lista branż najbardziej aktywnych w poszukiwaniu pracowników fizycznych – handlu B2C, transportu i produkcji FMCG.

Foto: iStock.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

Praca w sieciach handlowych staje się atrakcyjną alternatywą dla studentów i osób z wyższym wykształceniem, jak pokazuje ostatnie badanie „Pracodawca roku 2017”. Możliwości rozwoju kariery zawodowej, wysokie zarobki, to nie są jedyne zalety, które doceniają potencjalni pracownicy. Wśród atutów pracodawcy wskazywano styl i atmosferę pracy oraz możliwość zdobycia międzynarodowego doświadczenia.

Specjaliści ds. sprzedaży są jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku. Dane portalu Pracuj.pl pokazują, że tylko w III kwartale 2018 r. ofert pracy dla tego typu profesjonalistów było o ponad 10% więcej niż w poprzednim roku. Z badania Michael Page „Confidence Index” za II kwartał 2019 r. wynika natomiast, że 80% handlowców jest zadowolonych z ogólnych warunków zatrudnienia, a 67% również z wysokości pensji.

X