Przepisy zawarte w jesiennych tarczach antykryzysowych znalazły się pod lupą sądów administracyjnych. Chodzi przede wszystkim o zakres świadczonej pomocy przedsiębiorcom, którzy nie sprawdzili, czy posiadają poprawnie wprowadzony kod PKD.
Wielokrotnie pojawiały się sytuacje, w których ZUS odrzucał wnioski przyznania pomocy z racji niezgodności w zarejestrowanym numerze REGON. Jednak przy rozpatrywaniu prośby o wsparcie powinno zwrócić się uwagę nie tylko na rejestry, ale także na rzeczywistą działalność biznesową.
Sądy administracyjne bacznie przyglądają się zeszłorocznym rozporządzeniom, w których zawarto ograniczenia dotyczące udzielania pomocy przedsiębiorcom z konkretnych branż, zaznaczają przy tym, że organy analizujące wnioski powinny szerzej weryfikować i sprawdzać.
Każdy przedsiębiorca może ustrzec się przed ewentualną stratą porównując ewidencję sprzedaży z zarejestrowanym kodem PKD. Problem może pojawić się w momencie, gdy dany przedsiębiorca od dłuższego czasu zajmuje się w głównej mierze sprzedażą detaliczną, a wcześniej działalność zarejestrowana była np. pod kątem sprzedaży hurtowej.
źródło: Rzeczpospolita