Tegoroczna edycja międzynarodowych tragów Wine Expo Poland przywitała ponad 80 wystawców z 14 krajów Europy i Afryki Południowej, którzy prezentowali swoje sztandarowe wina i nowości niedostępne jeszcze w ogólnej sprzedaży. Producenci, importerzy i dystrybutorzy nawiązywali i rozwijali relacje biznesowe. Kilkuset gości uczestniczyło w seminariach, winnych degustacjach poznając historie, nowe smaki, rozwijając swoją wiedzę. Na szczególną uwagę zasługują producenci z Polski, którzy w konkursie Wine Expo Poland Awards zdobyli pięć medali zyskując uznanie zarówno profesjonalistów, jak i konsumentów.
Od początku organizatorzy traktują edukację polskich konsumentów, jako swoją misję. Dlatego Wine Expo Poland to seminaria, liczne degustacje. – Przyświeca nam idea, aby można było tu spotkać wina dostępne na większości rynków europejskich i edukować polskich konsumentów. Polacy są ciekawi win premium. Często mają dylemat, ile zapłacić za wino, jakie wybrać? Dlatego uczymy ich, jak wybierać te, dobrej jakości – mówi Dario Squarzanti, dyrektor generalny Wine Expo Poland. Chcemy, aby równolegle rósł rynek i świadomość konsumentów. Podczas tegorocznej edycji targów goście uczestniczyli w kilkunastu seminariach poświęconych winom z różnych stron świata.
Kiedy o winie legalnie? Znawcy wina potrafią wskazać co kryje się pod tym terminem. Czy jednak potrafi to także ustawodawca (polski i unijny)? I czy zgodnie z polskim prawem termin wino zarezerwowany jest jedynie dla napoju alkoholowego uzyskiwanego w wyniku fermentacji moszczu winogronowego? Podczas konferencji „Wino na legalu” inaugurującej targi Paweł Kempa-Dymiński – radca prawny z Kancelarii Ferretti-Bębenek oraz mgr inż. Kamila Klajman Manager Laboratorium Autentykacji Produktów w Łodzi dokonali analizy krajowych i zagranicznych przepisów wyjaśniając, jaki produkt w Polsce legalnie możemy nazwać “winem”.
Tegoroczny konkurs Wine Expo Poland Awards był wyjątkowy. W tym roku wielkimi zwycięzcami konkursu zostali młodzi producenci z Polski.