Wypadające włosy, łupież, afty, biały nalot na języku oraz sucha i blada skóra to objawy mogące świadczyć o niedoborze witamin, w tym witamin z grupy B.
Każda z nich odgrywa inną, ale równie ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Dlatego warto wiedzieć, w jakich produktach występują witaminy z grupy B i jak je suplementować.
Gdzie występują witaminy z grupy B?
Niedobór witamin z grupy B ma istotny wpływ nie tylko na kondycję włosów i skóry, ale zbyt mała podaż może zaburzać działanie układu nerwowego i powodować ogólne osłabienie. Dzięki pełnowartościowej diecie, bogatej w produkty zawierające witaminy z grupy B, można uzupełnić całe zapotrzebowanie.
Witamina B1 (tiamina) znajduje się m.in. w: wieprzowinie, wątróbce, drożdżach, pełnych ziarnach, kalafiorze, szparagach, jarmużu.
Witamina B2 (ryboflawina) znajduje się m.in. w: jajach, chudym serze, wątróbce, łososiu, pstrągu, makreli, grzybach.
Witamina B3 (niacyna) znajduje się m.in. w mleku, serach, jajach, wątróbce, orzechach, drożdżach, ziemniakach.
Witamina B5 (kwas pantotenowy) znajduje się m.in. w: drożdżach, otrębach pszennych, mięsie drobiowym, bananach, brokułach.
Witamina B6 (pirydoksyna) znajduje się m.in. w: mięsie, rybach, roślinach strączkowych, nasionach słonecznika, orzechach laskowych, orzechach włoskich.
Witamina B7 (biotyna) znajduje się m.in. w: drożdżach, otrębach, soi, żółtku jaj, fasoli, bananach, zielonych warzywach liściastych.
Witamina B9 (kwas foliowy) znajduje się m.in. w brukselce, szpinaku, mięsie drobiowym, morelach, dyni, marchwi, wątróbce, żółtkach jaj.
Witamina B12 (cyjanokobalamina) znajduje się m.in. w: rybach, wątróbce, mleku, żółtkach jaj, ostrygach.
Suplementacja witaminy B
Nie zawsze jednak dostarczenie wszystkich witamin w odpowiedniej dawce za pomocą diety jest możliwe. Często w związku z fizyczną pracą, sportowym trybem życia czy z konkretnymi schorzeniami zapotrzebowanie na witaminy z grupy B wzrasta. Wówczas można posiłkować się suplementami witaminy B.
Tego typu środki można kupić za pomocą platformy liki24.pl. Witryna oferuje produkty sponad 1000 aptek w Polsce. Są to zarówno leki na receptę, jak i bez recepty, a także suplementy diety czy inne wyroby medyczne. Na liki24.pl w zależności od zapotrzebowania można nabyć różne preparaty z witaminą B (https://liki24.pl/atc-przewod-pokarmowy-imetabolizm/atc-kompleks-witamin-grupy-b-takze-w-skojarzeniu-z-innymi-substancjami/).
Wśród nich tabletki z biotyną, urozmaicone miedzią i cynkiem. Suplement z takim połączeniem składników zalecany jest w celu poprawy kondycji włosów, paznokci i skóry. W witaminę B i inne składniki mineralne bogate są również suplementy dla kobiet w ciąży, są to na ogół kompleksy wielu różnych witamin. Takie preparaty powstają w związku ze zwiększeniem w ciąży zapotrzebowania na wiele witamin. Do takich produktów należy m.in. Doppelherz aktiv mama zawierający witaminę B1, B2, B5, B6, B12, ale również żelazo, magnez, kwas foliowy czy kwas DHA.
Na przemęczenie i skurcze można spotkać się na ogół z kompleksami witaminy B6 i magnezu oraz potasu np. NeoMag Skurcz. Inne rodzaje tego typu środków zawierają dodatkowo witaminy B1, B2, B12, a także wyciąg z żeń-szenia czy liści ostrokrzewu paragwajskiego.
Suplementując witaminy z grupy B warto wiedzieć, że istnieją pewne uśrednione proporcje, których nie należy przekraczać. Dzienne zapotrzebowanie, jakie zaspokaja konkretny preparat, widnieje na ogół na opakowaniu produktu bądź wskazane jest w załączonej ulotce.
Zalecane dzienne spożycie witamin z grupy B według Amerykańskiego Departamentu Suplementów Diety (OPSS).
Dla kobiet:
B-1: 1,1 mg
B-2: 1,1 mg
B-3: 14 mg
B-5: 5 mg
B-6: 1,3 mg
biotyna: 30 mcg
kwas foliowy: 400 mcg
B-12: 2,4 mcg
Dla mężczyzn:
B-1: 1,2 mg
B-2: 1,3 mg
B-3: 16 mg
B-5: 5 mg
B-6: 1,3 mg
biotyna: 30 mcg
kwas foliowy: 400 mcg
B-12: 2,4 mcg.
*artykuł zewnętrzny*