UOKiK wydał postanowienie o przedłużeniu o cztery miesiące terminu na zakończenie postępowania dotyczącego przejęcia przez Eurocash kontroli nad spółką Polska Dystrybucja Alkoholi.
Wniosek spółki Eurocash o przejęcie kontroli nad Polską Dystrybucją Alkoholi wpłynął do UOKiK 30 grudnia 2015 r. Eurocash stoi na czele grupy kapitałowej, w skład której wchodzą przedsiębiorcy zajmujący się głównie hurtową dystrybucją wyrobów tytoniowych, mrożonej żywności i chemii gospodarczej, a także detaliczną sprzedażą artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku (AKCU) i produktów kosmetycznych. Polska Dystrybucja Alkoholi prowadzi przede wszystkim działalność w zakresie hurtowej sprzedaży napojów alkoholowych za pośrednictwem siedmiu wyspecjalizowanych hurtowni.
Dane przedstawione przez wnioskodawcę wskazują, że koncentracja może mieć wpływ na kilka lokalnych rynków hurtowej sprzedaży napojów o zawartości alkoholu od 4,5 do 18 proc. (bez piwa) oraz lokalnych rynków hurtowej sprzedaży alkoholi powyżej 18 proc.
W tej sprawie UOKiK uznał, że konieczne jest przedłużenie postępowania o cztery miesiące. Niezbędne jest bowiem przeprowadzenie badania rynku, które zweryfikuje informacje uzyskane bezpośrednio od Eurocash, w szczególności na temat udziałów rynkowych przedsiębiorców. Tym bardziej, że nie istnieją wiarygodne i publicznie dostępne informacje i dane dotyczące lokalnych rynków sprzedaży napojów alkoholowych przez hurtownie wyspecjalizowane.
Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów weszła w życie 18 stycznia 2015 r. i obecnie postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe. Pierwszy etap postępowania trwa do 1 miesiąca, natomiast w sprawach:
– szczególnie skomplikowanych,
– w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji na rynku w wyniku dokonania koncentracji lub
– wymagających przeprowadzenia badania rynku,
przewidziano możliwość wydłużenia postępowania o cztery miesiące. Wydanie postanowienia o przedłużeniu terminu zakończenia postępowania nie przesądza w żaden sposób o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana w tej sprawie.