Władze unijne zamierzają lepiej chronić dostawców żywności do sklepów. Przepisy ograniczające nieuczciwe praktyki stosowane przez sieci handlowe, skierowane są głównie dla firm z sektora MŚP. Projekt znajduje się aktualnie w fazie konsultacji społecznych, które potrwają do 12 czerwca br. Nowe przepisy mają w Polsce uzupełnić zapisy ustawy o przewadze kontraktowej.
Projekt nowych przepisów trafił do konsultacji społecznych w połowie kwietnia. Jego główne założenia zawarto na dwóch listach zakazanych praktyk, opracowanych przez Komisję Europejską. Wśród praktyk bezwzględnie zabronionych wymienia się: opóźnienie płatności należności za dostarczony towar łatwo psujący się, powyżej 30 dni kalendarzowych; odwołanie zamówień za produkty, w przypadku których nie ma możliwości ich zbytu; obciążenie dostawcy za straty poniesione przez nabywcę; wsteczne lub jednostronne zmiany wnoszone przez do umowy przez nabywcę.
Druga z list zwiera praktyki niedozwolone w sytuacji, gdzie nie zostały one określone w umowie: zwracanie przez nabywcę niesprzedanych produktów; żądanie opłat za promocję; pobieranie opłaty za przechowywanie, prezentowanie i wystawianie na sprzedaż produktów dostawcy.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Foto: Pixabay