Sejm uchwalił w środę ustawę o rolniczym handlu detalicznym. Efektem zmian będzie możliwość prowadzenia dostaw żywności przez podmioty prowadzące RHD. Do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego, czyli np. sklepów. Czy przepisy przyczynią się do konkurencyjności cen w handlu tradycyjnym?
Ustawę przegłosowano jednogłośnie. Zmiany dotyczą m.in. ograniczenia obszaru handlu żywnością wyprodukowaną przez rolników. Przewidziano, że produkty żywnościowe pochodzenia zwierzęcego lub mieszane (roślinno-zwierzęce) będą mogły być – tak jak dotychczas – sprzedawane na terenie danego województwa, gdzie zostały wyprodukowane i powiatów ościennych. Natomiast na terenie całego kraju będzie możliwa sprzedaż wyrobów pochodzenia roślinnego.
W celu ułatwienia rolniczego handlu detalicznego podniesiona została kwota przychodów z tego tytułu zwolniona od podatku dochodowego – z 40 tys. zł do 100 tys. zł. W ustawie zaproponowane również zniesienie maksymalnych limitów żywności zbywanej w ramach RHD w odniesieniu do sprzedaży żywności konsumentom finalnym i pozostawienie tych limitów wyłącznie w odniesieniu do dostaw do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego.
Teraz ustawą zajmie się Senat.
Przeczytaj także: Od stycznia alkohol i papierosy będą droższe – prezydent podpisał nowelizację ustawy